• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radomska „Ferdydurke” wśród najlepszych spektakli polskiej klasyki w 2018 roku

10 stycznia 2019

„Ferdydurke” w reżyserii Aliny Moś-Kerger z Teatru Powszechnego znalazła się w finale IV edycji konkursu „Klasyka Żywa” i tym samym jest w ścisłym gronie siedmiu najlepszych spektakli „polskiej klasyki” w roku 2018, a radomska scena została zakwalifikowany do udziału w 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych i w kwietniu powalczy w finale ogólnopolskiego konkursu.

 

"Ferdydurke" (fot. Kamil Strudziński)

„Ferdydurke” (fot. Kamil Strudziński)

 

W finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” znalazło się siedem z 41 zgłoszonych spektakli z teatrów w Poznaniu, Radomiu, Wrocławiu, Gdańsku, Supraślu i Rzeszowie. Są to: „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka), „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger), „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor), „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski), „Śmierć białej pończochy” z Teatru  Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski), „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk), „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner).

Finałowa lista spektakli to efekt prac komisji artystycznej w składzie: Patryk Kencki (przewodniczący), Zuzanna Bućko, Marek Chowaniec, Jagoda Hernik Spalińska, Konrad Szczebiot, Kalina Zalewska, Piotr Zaremba.

Najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków zaprezentowane zostaną podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych/ „Klasyka Żywa” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Oplu od 9 do 14 kwietnia. – Podczas festiwalu powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę, oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni jury, w którego skład – jak co roku – wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy – wyjaśnia Jolanta Korłub-Ogonkowska z Teatru Powszechnego w Radomiu.

kat, bdb

 

Tags

Dodaj komentarz