• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radomski uniwersytet buduje centrum naukowo-badawcze dla medycyny

15 kwietnia 2019

Centrum naukowo-badawcze na potrzeby kierunku lekarskiego zbuduje Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Obiekt powstanie na bazie dawnej hali sportowej przy ul. Chrobrego. Będzie kosztować ponad 32 mln zł i ma być gotowy już z końcem roku.

 

Rektor UTH zaprezentował wizualizację centrum

Rektor UTH zaprezentował wizualizację centrum

 

– W centrum zlokalizowanych zostanie szereg pracowni, m.in. rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, systemu do badania kręgosłupa oraz układu kostnego, dwie wysokospecjalistyczne pracownie ultrasonografii – jedna do badań układu krążenia, druga – całego układu człowieka, a także sale dydaktyczne i seminaryjne – wymienia rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik.

Uczelnia zamówiła już sprzęt, będzie dostarczony po zakupieniu budowy. – Obiekt ma służyć nie tylko badaniom naukowym, ale i pacjentom – we współpracy z poradnią uniwersytecką oraz szpitalami na Józefowie i przy ul. Tochtermana – dodaje prof. Łukasik.

Zakończenie prac planowane jest wprawdzie na marzec 2020 roku, ale rektor ma nadzieję, że prace zostaną zakończone już w grudniu.

Uzupełnieniem bazy dydaktycznej medycyny ma być prosektorium dla celów dydaktycznych budowane przez UTH w szpitalu na Józefowie.

– Ponad 26 mln zł z 36 mln, które będzie kosztować centrum badawcze pochodzi  z obligacji, które emituje polski rząd, a które są przeznaczone dla uczelni na tego typu potrzeby inwestycyjne. Władze uczelni maja dużą swobodę w przeznaczaniu tych środków, ciesze się, że władze radomskiego uniwersytetu przeznaczyły te pieniądze w całości na budowę centrum – mówi Adam Bielan, wicemarszałek senatu i członek rady patronackiej UTH.

Podczas konferencji prasowej na UTH minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślał, że rządowi zależy na rozwoju szkolnictwa wyższego nie tylko w dużych ośrodkach akademickich. – Równie ważne jest dla nas, aby rozwijały się takie dobre uczelnie jak Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Dlatego bardzo się cieszę z inwestycji, która ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia rozwoju kierunku lekarskiego – zapewniał wicepremier Gowin. Zaznaczył, że bez tej inwestycji trudno byłoby myśleć o kształceniu lekarzy na poziomie światowym. – A na takim poziomie lekarze są kształceni w Polsce, czego dowodem jest że polskie uczelnie medyczne posiadają certyfikacje amerykańskie, co oznacza, że lekarze wykształceni w Polsce mogą wykonywać ten zawód na całym świecie – zaznaczył Jarosław Gowin.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz