Recepta online – najważniejsze informacje

1 października 2022

Recepta online na dobre zagościła w polskim systemie ochrony zdrowia. Dlatego też warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego rozwiązania. Sprawdź, jak można dostać receptę online, jak długo jest ona ważna i gdzie można ją zrealizować?

 

 

Jak dostać receptę online?

E-recepta może zostać wystawiona przez lekarza w czasie konsultacji lekarskiej, zrealizowanej w wersji tradycyjnej bądź zdalnie, w tym przez komunikator internetowy lub telefonicznie. Z wizyty skorzystać można w dowolnej przychodni. Można też wziąć pod uwagę ofertę lekarzy na medycznych platformach internetowych, takich jak Welbi. Na pacjentów czeka tam ponad 400 lekarzy 20 specjalizacji, w tym m.in. neurolog, alergolog i internista. Podczas e-wizyt pacjent poza e-receptą może też liczyć na e-zwolnienie lekarskie. Więcej informacji na temat L4 online znajduje się pod adresem https://www.welbi.pl/l4-online/. Elektroniczne wystawianie dokumentów znacznie usprawnia pracę lekarzom, ale jest też korzystniejsze dla pacjenta. 

Gdzie zrealizować receptę online?

Receptę online można zrealizować na kilka sposobów. Po pierwsze udając się do apteki i podając PIN recepty i numer PESEL albo przedstawiając kod QR recepty z aplikacji Internetowego Konta Pacjenta na telefonie, ewentualnie podając wydrukowany druk recepty, który lekarz może wydać na prośbę pacjenta. Drugim sposobem jest realizacja recepty online przez internet. Coraz więcej aptek oferuje sprzedaż internetową. Należy jednak zaznaczyć, że leki nie zostaną dostarczone bezpośrednio do domu pacjenta. Będą przygotowane do odbioru w wybranym z listy punkcie aptecznym. Wyjątkiem są realizacje e-recepty przez osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Mogą one zamówić leki przez internet z dostarczeniem ich do domu.

Ile czasu recepta online jest ważna?

Recepta online ma określony czas przeznaczony na realizację. Po jego przekroczeniu dokument traci ważność, a wypisane na nim leki nie mogą zostać wykupione przez pacjenta. Z reguły na realizację recepty pacjent ma 30 dni od daty jej wystawienia. Jednak i w tym przypadku są pewne wyjątki. Na antybiotyki czas wykupienia recepty jest znacznie krótszy. Po tego typu leki można zgłosić się do apteki tylko w ciągu 7 dni od dnia otrzymania recepty online. Z kolei w przypadku preparatów immunologicznych receptę można wykupić w ciągu 120 dni. Jeżeli wypisujący receptę lekarz wypełni pole z datą „realizacji do dnia”, to czas na wykupienie leków liczony jest od tego właśnie momentu, a nie od daty wizyty. Jeśli na recepcie miałyby się znajdować leki przeznaczone do walki z chorobą przewlekłą, to istnieje możliwość wystawienia jej na 365 dni, ale pierwsze opakowanie trzeba wykupić w ciągu 30 dni od otrzymania dokumentu. 

Czy wszystkie leki z e-recepty trzeba wykupić w jednej aptece?

Recepta online to duże udogodnienie. Pacjent ma możliwość wykupienia leków w dowolnym punkcie aptecznym i to w różnym czasie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wypisania kilku opakowań tego samego preparatu konieczne jest wykupienie wszystkich w jednej aptece.

Artykuł partnera

Tags