• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Rozpoczęła się przebudowa ulic w centralnej części Osiedla XV-lecia

21 września 2020

Kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych powstanie w centralnej części Osiedla XV-lecia. Rozpoczęła się bowiem wyczekiwana przez mieszkańców rozbudowa odcinków ulic: gen. Józefa Bema, gen. Jakuba Jasińskiego i gen. Józefa Sowińskiego. Wykonawca rozpoczął prace rozbiórkowe, a niebawem przystąpi do budowy kanalizacji deszczowej.

   

Osiedle XV-lecia powstało w latach 60. XX wieku. Jego  projektanci wyznaczyli zaledwie kilka zatoczek parkingowych oraz zespołów garaży dla mieszkańców, ponieważ nie przewidywano tak ogromnego rozwoju motoryzacji. Niedawno na osiedlu wprowadzony został ruch jednokierunkowy na odcinkach niektórych ulic, tak aby pojazdy miały gdzie parkować. - Jednak na przykład na krętej ulicy Sowińskiego i tak było ciasno. Zmieni się to - oczywiście na lepsze dla mieszkańców - po zakończeniu inwestycji trwającej już w tej części dzielnicy - zapewnia rzecznik MZDiK Dawid Puton.

Co się zmieni? - Wykonawca rozbierze m.in istniejącą drogę, wytnie kolidujące z pracami drzewa, zrobi podbudowę jezdni oraz nawierzchnię z betonu asfaltowego, ułoży chodniki z kostki, a także zbuduje miejsc postojowych o nawierzchni z kostki betonowej. Powstaną one nie tylko w formie nowych zatok wzdłuż odcinków ulic Bema, Jasińskiego i Sowińskiego. Zostanie również utworzony plac postojowy na części obszaru bezpośrednio sąsiadującego z pawilonem handlowym przy łuku ulicy Sowińskiego - wymienia rzecznik.

W zakresie całej inwestycji są też nowa kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie uliczne. Roboty obejmą fragmenty ulic o łącznej długości 493 m. Zagospodarowaniem pozostałej części terenu (na cele rekreacyjne dla mieszkańców) zajmie się radomski magistrat. Przypomnijmy, że jest tu planowany skwer z duża ilością zieleni.

Wszystkie roboty drogowe wykonuje firma Zbig-Bet z Radomia. Będą one kosztować niemal 2 mln 650  tys. zł. Roboty mają zakończyć się na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku. Będą one tam powodowały tymczasowe zmiany w organizacji ruchu kołowego. Obecnie zamknięty jest odcinek ulicy Sowińskiego między Bema a Jasińskiego.

kat

Źródło: MZDiK Radom/ fot. MZDiK Radom

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *