• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Samorząd Mazowsza dofinansuje procedurę in vitro. Ma na to 6,6 mln zł

19 marca 2019

Dobra informacja dla wielu par z Mazowsza, które starają się o dziecko, a nie mogą go mieć z różnych przyczyn. Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu ponad 6,6 mln zł na program wsparcia programu in vitro. Zainteresowani będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 18 tys. zł.

 

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

 

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat i dotyka coraz więcej par. Zdaniem naukowców jest to prawdopodobnie konsekwencja zmian współczesnego świata. Stanowi poważny problem zdrowotny oraz medyczny oraz społeczny. Jest to bowiem istotny czynnik wpływający na stan demograficzny i wskaźniki makroekonomiczne kraju.

– Bardzo się cieszę z decyzji radnych. To niezwykle ważna inicjatywa, bo na Mazowszu jest wiele par, które marzą o rodzicielstwie, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie mogliby skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, jakim jest właśnie metoda in vitro, ale z przyczyn finansowych nie mogą sobie na to pozwolić. To procedura, która przynosi bardzo dobre efekty, ale niestety jest bardzo kosztowna. Dlatego mając na uwadze dobro naszych mieszkańców, wychodzimy im naprzeciw i chcemy wspierać ich dążenia – wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

Według danych Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii w Polsce problem ten dotyczy od 10 proc. do 16 proc. par. Szacuje się też, że zapotrzebowanie na leczenie techniką IVF (in vitro) kształtuje się na poziomie 23-25 tys. par rocznie, z czego na Mazowszu około 3715 par.

Dzięki zarezerwowanym w budżecie województwa mazowieckiego środkom w wysokości ponad 6,6 mln zł możliwe jest przystąpienie do prac nad opracowaniem programu polityki zdrowotnej dotyczącego wsparcia in vitro w województwie mazowieckim. Zgodnie z założeniami program będzie realizowany w latach 2019-2022.

Program samorządu województwa mazowieckiego zostanie wdrożony (po zaopiniowaniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) w drugiej połowie bieżącego roku i będzie skierowany do par z Mazowsza, zmagających się z niepłodnością. Chętni będą mogli ubiegać się o refundację kosztów procedury zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary oraz nadzór nad rozwojem zarodków in vitro. Przewidywana wysokość dofinansowania, na które może liczyć para, będzie się wahać w przedziale od 6 – 18 tys. zł. Wsparcie dotyczyłoby trzech prób przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert. – Podobne działania są już realizowane w innych miastach i regionach. Na takie wsparcie mogą liczyć bowiem mieszkańcy Warszawy, Częstochowy, Łodzi czy też województwa lubuskiego. Cieszę, że do tego grona dołączą już niebawem pary z Mazowsza. Środki już są. Teraz rozpoczynamy prace nad naszym programem – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

To już drugi realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa mazowieckiego. Od 2017 roku Mazowiecki Szpital Bródnowski dzięki pieniądzom z budżetu województwa realizuje program wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Do końca 2018 roku skorzystały z niego 72 pary. W efekcie pięć kobiet zaszło w ciążę i do tej pory urodziło się troje dzieci. Na realizację programu wydatkowano dotychczas 112 tys. zł.

kat

 

Tags

Dodaj komentarz