• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Skład niebezpiecznych odpadów w Borkowicach. Siedem osób aresztowanych

6 lutego 2019

Siedem osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i zostało aresztowanych w sprawie składowania w Borkowicach (gmina Przysucha) odpadów niewiadomego pochodzenia. Grozi im do pięciu lat więzienia. Trwa analiza składu zgromadzonych substancji.

 

271-55400

 

Śledztwo w sprawie prowadzi wydział do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Setki ton chemicznych substancji

Jak podaje zespół prasowy KWP w Radomiu, w magazynach dawnej Gminnej Spółdzielni w Borkowicach przeprowadzona została wspólna akcja radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie i funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Radomiu przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej z Radomia i Przysuchy. Funkcjonariusze oraz inspektorzy weszli na teren nieruchomości, na której zlokalizowane są magazyny, w których znajdowały się setki ton chemicznych substancji. Znalezione podczas inspekcji pojemniki z odpadami nie posiadały żadnych oznaczeń pozwalających na identyfikację ich pochodzenia, jak również dających pewność, co do znajdujących się wewnątrz substancji. W sprawie tej wszczęte zostało śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Mogą należeć do rodziny trichloroetenu, zagrażających życiu i zdrowiu

Na wniosek prowadzących śledztwo zwołano także posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele policji, straży pożarnej, urzędów gminy z terenu powiatu przysuskiego oraz inspektorzy ochrony środowiska, gdzie podjęto dalsze decyzje, co do losów nielegalnego składowiska. W czasie wstępnych analiz zgromadzonych substancji ustalono, iż mogą one należeć m.in. do rodziny trichloroetenu czyli substancji, które mogą zagrażać zdrowi i życiu osób, które się z nimi zetkną. Mogą także powodować zanieczyszczenie środowiska, w tym powietrza i gleby.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Radomiu cały czas pracują nad sprawą. W minionym tygodniu zatrzymany został 36-letni mężczyzna z okolic Warszawy, który ukrywał się przed policjantami w niewielkiej skrytce za biurkiem. Mężczyzna decyzją sądu również został aresztowany na trzy miesiące.

W sumie w sprawie składowania nielegalnych odpadów na terenie gminy Przysucha policjanci zatrzymali już siedem osób. Usłyszały one zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było składowanie odpadów niebezpiecznych. Grozi im do lat pięciu pozbawienia wolności.

Obecnie, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Radomiu, prowadzone są intensywne czynności w celu ustalenia pełnej skali przestępczego procederu oraz pozostałych osób zaangażowanych w tę przestępczą działalność. Sprawa ma charakter rozwojowy.

kat

Fot. KWP w Radomiu

Tags

Dodaj komentarz