• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Słynne Abakany na wystawie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

12 lipca 2019

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 13 lipca, o godz. 14 na otwarcie wystawy „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”. Pokaże ona wielowątkową twórczości pierwszej damy polskiej sztuki; będzie też próbą odpowiedzi na pytania jak dziś pokazywać twórczość wielkiej artystki i jej dziedzictwo?

 

Prace Abakanowicz były już pokazywane w Orońsku (fot. archiwum)

Prace Abakanowicz były już pokazywane w Orońsku (fot. archiwum)

 

Wystawa była prezentowana wiosną w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze, będącym częścią tamtejszego Muzeum Narodowego.

Najbardziej znanym Abakanom – Błękitnemu, Tubie, Czarnemu Ubraniu, Lady i kilku innym – towarzyszyć będą rzeźby wykonane przez artystkę z jutowego płótna utwardzanego żywicą: Głowy (1973–1975), Postacie stojące (1986–1987), słynne Plecy (1976), a także Oracz (1996–1997) i inne. Wystawa pokaże jak duże znaczenie miała dla artystki figura ludzka.

Magdalena Abakanowicz to światowej sławy polska rzeźbiarka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek na świecie obok Katarzyny Kobro, czy Aliny Szapocznikow, której prace znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych instytucji na całym świecie.

W ramach ekspozycji zostaną również zaprezentowane filmy o życiu i sztuce artystki: dokument o Abakanach zrealizowany przez telewizję łódzką na początku lat 70. i dwie najnowsze produkcje zrealizowane w tym roku. Ekspozycję uzupełni pokaz slajdów przedstawiających najważniejsze realizacje Abakanowicz w parkach rzeźby na całym świecie.

Fot. Materiały prasowe/CRP w Orońsku

Tags

Dodaj komentarz