Reklama
Reklama

Spotkanie z Anetą Pawłowską-Krać w bibliotece. Radomianka napisała książkę o problemach psychiatrycznych Polaków

25 lutego 2022

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu będzie dzisiaj, 25 lutego o godz.18 Aneta Pawłowska-Krać. Spotkanie z pochodzącą z Radomia autorką połączone będzie z promocją jej reportażu „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce”. Poprowadzi je Milena Majewska, redaktor naczelna Grupy Mediowej Rekord.

 

Aneta Pawłowska-Krać (fot. Materiały prasowe/ MBP Radom)

 

Wstęp jest wolny, ale obowiązuje limit miejsc. Organizatorzy proszą o przybycie około 15 minut wcześniej (ze względu na konieczność wypełnienia oświadczeń covidowych).

Wydawnictwo Czarne ()wydawca książki) o publikacji i autorce: "Co czwarty Polak w jakimś momencie życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym – wynika z badania dotyczącego kondycji psychicznej mieszkańców Polski. To znaczy, że ponad osiem milionów osób w naszym kraju doświadczało lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Ale z powodu słabej dostępności pomocy – i uprzedzeń wobec ludzi chorych – do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie kilkanaście procent z nich.

Problem chorób i zaburzeń psychicznych dotyka osób w każdym wieku, od dzieci po ludzi starszych. Cierpią między innymi na schizofrenię, depresję, uzależnienia, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia rozwojowe. Często kłopoty sprawia już postawienie diagnozy, leczenie jest jeszcze większym wyzwaniem. To proces, który może trwać latami, wymaga cierpliwości, elastyczności, wytrwałości – tak pacjenta, jak i lekarzy. Wymaga też dobrego planu – i pieniędzy.

Jak to wygląda w Polsce? Aneta Pawłowska-Krać rozmawia z pacjentami i ich rodzinami, z psychiatrami, pielęgniarzami i pielęgniarkami i kreśli obraz polskiej psychiatrii, niestety w ciemnych barwach. Pacjenci są hospitalizowani za późno, zostają w szpitalach za długo, nie mają tam odpowiedniego wsparcia i opieki, są faszerowani lekami i wypuszczani z oddziałów bez wskazówek, jak radzić sobie dalej. Trudno jednak całą winą obarczać personel szpitali i poradni – jest tak nieliczny i przeciążony, że zwyczajnie nie może poświęcić pacjentom tyle uwagi, ile potrzebują".

Aneta Pawłowska-Krać (ur. w 1977 r. w Radomiu) – dziennikarka, socjolożka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka opracowania „Doświadczenie religijne jako konsekwencja konwersji religijnej”, które stanowiło część książki „Doświadczenie religijne” pod redakcją Tadeusza Doktóra. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie” i „Zwierciadle”. Była związana z mediami regionalnymi, w tym z bialskim „Słowem Podlasia” i radomskim tygodnikiem „7 Dni”. Autorka reportaży radiowych emitowanych na antenie katowickiego Radia eM. Pracowała w redakcjach informacyjnych Radia Rekord i Meloradia. Jest reporterką Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Jej reportaż „Głodny i zły” znalazł się w 2018 roku w finale konkursu o Nagrodę im. profesor Elżbiety Tarkowskiej.

Tags