• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Szpital na Józefowie modernizuje się. Kupuje też nowoczesny sprzęt medyczny

17 lipca 2018

Nie tylko operacyjna sala hybrydowa i pracownia elektrofizjologii – szpital na Józefowie modernizuje się na potęgę. Bo choć ciągle uważany jest za nowy, ma już ponad 20 lat i wymaga ogromnych zmian. I ma też ogromne potrzeby.

 

20171031_100036[2]

 

Jak już pisaliśmy, w minionym tygodniu w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym otwarto salę operacyjna hybrydową, umożliwiającą wykonywanie skomplikowanych zabiegów neurochirurgicznych i neurologicznych oraz bezpośrednią obserwację ich przebiegu. Szpital wzbogacił się też o pracownię elektrofizjologii z salą do wykonywania ablacji (zabiegów kardiologicznych). W sumie obie inwestycje kosztowały ponad 8 mln 300 tys. zł.

Ale to nie wszystko. 1 mln 700 tys. zł szpital przeznaczył (pieniądze pochodzą w całości z budżetu samorządu Mazowsza) na modernizację jednej z najstarszej części lecznicy, bloku D, gdzie znajduje się sześć szpitalnych oddziałów. – Chodziło o zapewnienie lepszych warunków i intymności leczenia pacjentów – wyjaśnia prezes MSS Tomasz Skura. Wyremontowano zatem 88 łazienek, łącznie z gruntowną wymiana węzłów sanitarnych oraz kanalizację, pomalowano pomieszczenia, dostosowano je do potrzeb niepełnosprawnych.

Szpital na Józefowie termomodernizację całego budynku, bo w niektórych częściach budynku są jeszcze okna z 1981 roku, a więc początków budowy obiektu. Projekt na to ostatnie zadanie, warte 23 mln zł, jest już gotowy. – Staramy się o środki unijne, będziemy strać się o dofinansowanie z samorządu województwa. Myślę, że wykonamy to w przyszłym roku. Czeka nas także modernizacja kuchni, która od początku istnienia, tj. od 16 lat nie była remontowana. MSS planuje również zaadaptować pawilon, który opuścił sanepid i przeznaczyć go na dzienną fizjoterapię dzieci i młodzieży. Jest gotowy projekt budowlany na te prace, który kosztował 197 tys. zł. Opuszczone przez poradnie pomieszczenia placówka zaadaptuje na potrzeby OIOM-u i SOR-u.

Wyposażenie do wymiany

Szpital na Józefowie ma w planach również zakup sprzętu za kwotę prawie 1 mln 800 tys. zł. – Będzie to densytometr rentgenowski dla poradni ortopedycznej do badania gęstości kości, bo ten który mamy liczy 20 lat. Na OIOM-ie mamy do wymiany osiem  łóżek tzw. wysokiego standardu, kolejne USG, nowoczesny bronchofiberoskop, ssaki, wózki transportowe, monitory do śledzenia funkcji życiowych, a do zakładu fizjoterapii wirówki kończyn górnych i dolnych – wymienia dr Skura. Szpital organizuje właśnie przetargi na zakup tych urządzeń.

W szpitalu utworzona zostanie także pracownia leków cytostatycznych (onkologicznych) i żywienia pozajelitowego. Placówka dostała na ten cel z budżetu Mazowsza ponad 2 mln 880 tys. zł. – Pracownia powstanie przy szpitalnej aptece i stamtąd te środki będą przeznaczone dla poszczególnych oddziałów. Mało tego, będziemy mogli je przygotowywać dla innych ośrodków – mówi prezes Skura.

Szpital już zakupił angiograf dla okulistyki. Będzie też wdrażał system e-usług, na co od dostał3, 5 mln zł  z funduszy unijnych, a kolejne 1 mln 230 tys. dołożył marszałek Mazowsza.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz