• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Turniej Śpiewających Poezję po raz 26. Ale w Łaźni nie będzie Pryszniców

5 maja 2019

26 Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję odbędzie się w Łaźni od 9 do 12 maja. Jury nie wręczy jednak nagród w postaci Pryszniców – po raz kolejny nie przewidziano konkursu dla uczestników. Pojawią się za to nowości: Strefa Dzieci i panel dyskusyjny.

 

W 2016 roku Złoty Prysznic wyśpiewał zespół Nic Wielkiego (fot. archiwum)

W 2016 roku Złoty Prysznic wyśpiewał zespół Nic Wielkiego (fot. archiwum)

 

Wprawdzie rywalizacji nie było także w ubiegłym roku, ale była to edycja jubileuszowa – 25-lecia imprezy. – Tym razem jednak świadomie odstąpiliśmy od formuły konkursowej. Dlaczego? Od kilku już lat do turnieju zgłasza się coraz mniej kandydatów. Zauważyliśmy, że młodzi nie akceptują już tradycyjnego śpiewania poezji – tłumaczy Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni. Dodaje, że albo zgłaszali się ci sami kandydaci, albo ci, reprezentujący niski poziom artystyczny.

W czwartek, 9 maja, o godz. 20 turniej zainaugurują Janusz Kasprowicz i Stanisław Marinczenko. Janusz Kasprowicz – muzyk, kompozytor, autor tekstów, jest twórcą, liderem, wokalistą i basistą zespołu Projekt Volodia. To propagator, znawca i miłośnik twórczości Włodzimierza Wysockiego. Stanisław Marinczenko to multiinstrumentalista i miłośnik tradycji muzycznych różnych narodów z rosyjską na czele. Obaj zaprezentują tzw. piosenki błatne Wysockiego, czyli pieśni  więzień, łagrów, zsyłek i  i ulicy. Wstęp wolny.

W piątek, 10 maja, o godz. 18, wystąpi Teatr Piosenki Młyn z Hrubieszowa „Pamięć Twojego Podwórka”. Bedzie to koncert  kilkuosobowej formacji z bogatym instrumentarium, działającej od kilkunastu lat w formule piwnicy artystycznej w Hrubieszowie. Bilet wstępu – 10 zł.

Z kolei w sobotę, 11 maja, o godz. 18 zaplanowano koncert „Janusz Radek kameralnie”. Ten recital to odpowiedź Janusza Radka na wszechobecne przekonanie, że sama muzyka to za mało. To sprzeciw wobec tendencji do tego, aby duszą koncertu czynić show, nie zaś delikatność i subtelność brzmienia. Wstęp 30 zł.

W niedzielę, 12 maja, o godz. 18 odbędzie się koncert zespołu „Kwiat Jabłoni”.”Kwiat Jabłoni” to bratersko-siostrzany duet folkowy. W ich repertuarze dominują polskie, autorskie piosenki o intrygujących tekstach i porywającej warstwie muzycznej. Bilet wstępu – 20 zł.

Będą też nowości – w sobotę, 11 maja, o godz. 12 podczas Strefy Dzieci/ Ellyah Music wystąpią  Katarzyna Rokicka i Rafał Rokicki, którzy zaprezentuj,a poezję śpiewaną dla najmłodszych. Wstęp wolny.

W piątek, 10 maja, o godz. 12 – panel dyskusyjny „W kręgu poezji śpiewanej i piosenki artystycznej”. Prelegenci: Marcin Kępa, Edmund Kordas i Jan Kondrak. Wstęp wolny.

k. woj.

 

Tags

Dodaj komentarz