• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Tydzień w MBP. O sile bieli w fotografii i o fotografii otworkowej

8 stycznia 2019

Bogaty w wydarzenia tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej: przede wszystkim wystawy, w tym fotograficzna (o sile bieli w tej dziedzinie sztuki), oraz spotkania. Część z nich jest przeznaczona dla młodzieży. Na wszystkie wstęp wolny.

 

biblioteka_430_01

 

Już dzisiaj, 8 stycznia, o godz. 18 MBP zaprasza na otwarcie zbiorowej wystawy fotografii członków RTF „Kompozycja w bieli” w Małej Galerii RTF (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12).

Struktura obrazu fotograficznego stanowi wypadkową trzech składowych: jasności, barwy i nasycenia. Czym jest więc kompozycja w bieli? Jest wszystkim tym, czym te trzy czynniki, skorelowane odpowiednio, pozwolą wydobyć istotę koloru białego w przedstawianym obrazie. Biel to symbol, ale również nastrój, spokój, a w fotografii często oszczędność wyrazu, podkreślona delikatnym muśnięciem kolorem. Biel wraz z czernią to podstawowe barwy w fotografii, są przeciwieństwem, więc dominują, są najważniejsze, fascynują. W tej prezentacji autorzy postarają się przekonać widza o sile bieli w fotografii.

Dzień później, 9 stycznia, o godz. 17 odbędzie się otwarcie wystawy prac Henryka Sarny „Sarna na polskich dróżkach”. Wernisaż w Bibliotece Głównej (sala 36).

Henryk Sarna (ur. 1933 r.) – malarz, który ma na swoim koncie imponujący dorobek artystyczny, w tym wiele wystaw indywidualnych i udział w wystawach zbiorowych. Tematyka jego szkiców i obrazów to przede wszystkim pejzaże, krajobrazy typowe dla wsi, miast i miasteczek, obiekty sakralne. Często bierze udział w plenerach środowiskowych. Szkicownik i blok akwarelowy są jego nieodłącznym ekwipunkiem. W 2018 r. minęło 70 lat jego artystycznej wędrówki, wystawa prezentowana w bibliotece jest więc szczególna, bo jubileuszowa. Prace na niej prezentowane zostały wykonane różnymi technikami: akwarela, gwasz, piórko, ale tematem wszystkich jest polski pejzaż.

Spotkanie z ikoną i fotografia z pudełka

Ale to nie jedyne wystawy zaplanowane przez bibliotekę. 11 stycznia o godz. 18 w filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13) nastąpi otwarcie wystawy prac radomskich ikonografów i uczestników warsztatów ikonopisania „Spotkanie z ikoną”, prowadzonych w Katolickim Liceum Ogółnokształcącym im. św. Filipa Neri w Radomiu.

Natomiast od 2 stycznia w filii nr 16 (ul. Barycka 2) można oglądać wystawę fotografii otworkowej Kordiana Pawlaka „Radom wyczarowany z pudełka”.

Autor o wystawie: Dzisiaj, kiedy każdy nosi w kieszeni smartfon lub inny cyfrowy aparat z możliwością robienia niesamowitych zdjęć, fotografia otworkowa jest tylko powrotem do źródeł. Dla mnie „pinhole” są jednak świadomym cofnięciem się w czasie, kiedy „malowanie światłem” wymagało od fotografującego pasji, wiedzy i znajomości warsztatu oraz dostępu do materiałów fotochemicznych. W ten sposób uciekam od masowego robienia dziesiątek, setek czy tysięcy fotografii jednego ujęcia czy miejsca. Zamiast naszpikowanego elektroniką i optyką sprzętu używam „pudełka z dziurką”, przez którą wpadnie światło, by na przeciwległej ściance odwzorować odwrócony, pomniejszony obraz i utrwalić go na umieszczonej wewnątrz światłoczułej kliszy… Tak powstaje jedno zdjęcie! Stworzenie finalnej fotografii wymaga wcześniejszych przemyśleń, obliczeń, działań koncepcyjnych, przygotowawczych. Fotografie wykonane przez maleńki otworek muszą być naświetlane kilkaset razy dłużej niż tradycyjnym aparatem. W naturalnym dziennym świetle jest to przeważnie czas od kilku do kilkudziesięciu sekund, którym steruje wyłącznie autor. Moje „camery obscury” zrobiłem własnoręcznie. Niniejsza prezentacja jest wstępem do projektu „Radom wyczarowany z pudełka”, w ramach którego powstał piktorialny cykl fotografii w technice otworkowej prezentującej moje rodzinne miasto. Oto kilka prac, które „wyskoczyły” z mojego pudełka…

MBP  zaprasza także na: 10 stycznia, godz. 12.50, filia nr 16, ul. Barycka 2 „Ja, inni, moje pasje i zarobki” – spotkanie z cyklu Akademia Zdrowia Forever (poprowadzi Lidia Krzyżyk-Chrząstek). Spotkanie zorganizowane dla uczniów klasy ósmej szkoły podstawowej; 12 stycznia, godz. 12, filia nr 2, ul. Zientarskiego 1A „Od pierwszego słowa – warsztaty literackie” poprowadzi Karolina Tkaczyk.

Tags

Dodaj komentarz