• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Tysiące do partii (szachów)

8 listopada 2006

Rekord Polski jest, na Guinessa trzeba jeszcze zaczekać. Ponad 1100 młodych ludzi grało jednocześnie w Radomiu w szachy.

Szachy są wśród radomskich uczniów bardzo popularne Do partii królewskiej gry zasiedli uczniowie podstawówek, gimnazjów i liceów w dziewiętnastu placówkach. Reprezentacje wszystkich spotkały się przy stolikach w siedzibie Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Uczą  myślenia i koncentracji
- To ogromny sukces ludzi, którzy w szachy grają i je propagują – twierdzi jeden z organizatorów imprezy Marek Niedźwiecki. – Rekord Polski już mamy, czy także Guinnesa dowiemy się za kilka miesięcy. Być może komisja tak go zakwalifikuje, bo do tej pory nie grali nigdzie na świecie w takiej liczbie sami juniorzy.

Rekord Polski to jednoczesna gra 700 osób w Częstochowie, Guinessa – seniorów – należy do Meksykanów. – Zechcemy go pobić w czerwcu przyszłego roku w Radomiu – zapewnia Niedźwiecki. – Wtedy graliby szachiści w różnym wieku.„Rekordową” grę wymyślili uczniowie gimnazjum nr 13 – Jacek Kutkiewicz i Paweł Gorgol. Gra w szachy jest w „trzynastce” tak popularna, że jej dyrektor myśli o założeniu klasy o takim profilu. Do gry przystąpiło z tego gimnazjum 145 uczniów, najwięcej, bo 600 z liceum im. Czachowskiego

Grają także młodzi ludzie ze szkoły muzycznej. – Bierzemy udział w turniejach, imprezach, sami organizujemy symultany – podkreśla nauczycielka placówki Agata Kicior. – Szachy uczą koncentracji, myślenia. Tu trzeba przewidzieć kilka ruchów do przodu. Przy grze na instrumentach też się te umiejętności przydają. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *