• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Uwaga na oszustów! Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wysyła maili

10 października 2018

– Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – alarmuje firma. Przypomina, że nie wysyła maili do swoich klientów.

 

081012_zus_495_1

 

Niestety oszuści podszywający się pod ZUS ponownie nasili swoje działania. Tylko jednego dnia do zakładu zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości – informuje Piotr Olewiński, rzecznik regionalny ZUS w Warszawie. Jak dodaje, na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. – Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową – tłumaczy rzecznik.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. – Ostrzegamy, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00 – apeluje Piotr Olewiński.

kat

Tags

Dodaj komentarz