• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W święto Wojska Polskiego piknik historyczny w skansenie „Jak z obrazów Kossaka…”

10 sierpnia 2017

Muzeum Wsi radomskiej zaprasza 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego na „Letni kurs historii Polski”. Fabuła pikniku artystycznego pt. „Jak z obrazów Kossaka…” osnuta została na tematach płócien Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków. Wydarzenie ma przybliżyć historię, tradycję i nasze dziedzictwo radomianom i nie tylko.

 

 

skansen

 

– Na terenie wybranych obiektów skansenu rozgrywać się będą scenki rodzajowe, nawiązujące do konkretnych dzieł malarskich autorstwa Kossaków. Scenki z udziałem aktorek, aktorów i grup rekonstrukcji historycznej, osadzone będą w realiach kilku epok historycznych, od okresu powstań narodowych w XIX wieku, po wojnę polsko-bolszewicką. Towarzyszyć im będzie muzyka i pieśni z epoki oraz fachowy komentarz lektorski. Inscenizacje stanowić będą jednocześnie temat pleneru artystycznego i fotograficznego w ramach corocznego konkursu na najlepsze dzieło utrzymane w konwencji malarstwa Kossaków informuje Ewa Szczepanowska z Muzeum Wsi Radomskiej.

Przybyli ułani pod okienko…

Konkurs rozegrany zostanie w kilku kategoriach wiekowych, a dla młodych amatorów malarstwa zorganizowane zostaną warsztaty rysunku historycznego, w tym podstawy rysunku jednego z ulubionych tematów obrazów Kossaków, jakim był koń. Punktem kulminacyjnym pikniku, będzie widowisko plenerowe pt. „Przybyli ułani pod okienko…” z udziałem grup rekonstrukcyjnych ułanów i piechurów. Udział wezmą: 13 Pułk Ułanów Wileńskich z Kielc, Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej – 51 Pułk Strzelców Kresowych z Iłży,  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Kozienice, 4 Pułk Piechoty Legionów z Kielc, 1 Pułk Piechoty Legionów z Radomia, 11 Pułk Ułanów Legionowych z Radomia.

Scenariusz widowiska nawiązuje do opowieści kawaleryjskich Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego i Michała Brzęk-Osińskiego, kawalerzystów legendarnej „Siódemki Beliny”, czyli protoplastów odrodzonej jazdy polskiej, walczących w szeregach Legionów Polskich w okresie I wojny światowej. Sceny rodzajowe i batalistyczne przeplatane będą epizodami z udziałem aktorów, śpiewających znane piosenki z epoki, jak chociażby tytułowa „Przybyli ułani pod okienko’. Piknik zakończy występ zespołu ludowego i wspólne śpiewanie piosenek kawaleryjskich i legionowych.

kat

Fot. Muzeum Wsi Radomskiej

 

Tags

Dodaj komentarz