• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W weekend z Fosą Pełną Kultury na Ukrainę. „Nie tylko Dzikie Pola”

10 sierpnia 2018

„Żeby ja ciebie nie pokochał, byłby ja wolny, jak wiatr w polu i na sercu swobodny, i na duszy swobodny, a sławny jak sam Konasewicz Sahajdaczny!” – wzdychał Sienkiewiczowski Bohun. W weekend 11-12 sierpnia Fosa Pełna kultury wyrusza na Ukrainę.

 

Dagadana (Fot. Dominika Dyka)

Dagadana (Fot. Dominika Dyka)

 

– Kozacki temperament poznamy bliżej dzięki grupie rekonstrukcyjnej, która przybliży sposób życia Kozaków. Jedną z głównych osi weekendu będzie też oczywiście ukraińska muzyka ludowa i tańce. Będzie można posłuchać ukraińskiego folku oraz pobawić się na wieczorze tanecznym przy dźwiękach world music. Zaprosimy także do spotkania z pisarzem i historykiem Jackiem Komudą, autorem licznych książek dotyczących historii Ukrainy. W części warsztatowej zajmiemy się pięknymi ukraińskimi motywami ludowymi – zapowiada Katarzyna Wiśniewska z MOK „Amfiteatr”.

Odbędą się zajęcia ozdabiania ubrań i toreb ornamentami ukraińskimi. Wyjątkowa okazja czeka na tych, którzy lubią malować na murach; zaplanowano dla nich profesjonalne warsztaty tworzenia graffiti. Część warsztatowa weekendu zostanie wzbogacona o wątki kulinarne i popularnonaukowe – uczestników odwiedzi jeden z najlepszych w Polsce popularyzatorów nauki. „Fosowicze” posłuchają również opowieści w wykonaniu Radomskiej Grypy Opowiadaczy. Muzyczną gwiazdą będzie zespół Dagadana, polsko-ukraińsko-amerykańska formacja, która zaskakuje fuzją jazzu, folku i elektroniki.

PROGRAM

Sobota
godz. 16 – Mołojecka Sława (Kozacy XVII wieku – zespół rekonstrukcyjny: walki na szable, łucznictwo, kozacka kuchnia, wystawa broni białej).
godz. 17 – Na Dzikich Polach (spotkanie z pisarzem i historykiem Jackiem Komudą).
godz. 20 – Dagadana (koncert).
godz. 21.30 – DJ Daga (taneczna zabawa przy world music).

Niedziela
godz. 16 – Ukwiecone T-shirty (warsztaty ozdabiania ubrań ukraińskimi motywami ludowymi).
godz. 16.00 – Graffiti na legalu (warsztaty nauki graffiti).
godz. 17.00 – Brrr… bardzo zimno! (warsztaty popularno-naukowe z ciekłym azotem z Panem Korkiem).
godz. 19:00 – Ukraińskie baśnie (Radomska Grupa Opowiadaczy).
godz. 19.30 – Teatrzyk Zielona Gęś (fragment spektaklu Teatru Ludzi Dojrzałych)

Wstęp wolny.

Tags

Dodaj komentarz