• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wybory 2018. Bezpartyjni Radomianie: Głosujcie na ludzi, nie na partie

11 października 2018

– Mamy prawie finał kampanii. Jesteśmy trzecią siłą w wyborach samorządowych i głos oddany na Bezpartyjnych Radomian nie jest głosem zmarnowanym. Liczymy na to, że mieszkańcy dojdą do wniosku, że powinni stawiać nie na partie, a na ludzi – podkreśla Ryszard Fałek, kandydat tego komitetu na prezydenta Radomia.

 

Fałek: Wszyscy płacimy takie same podatki

Fałek: Wszyscy płacimy takie same podatki

 

Bezpartyjni Radomianie oburzeni są deklaracjami przedstawicieli  instytucji rządowych, że miasto, czy region dostanie pieniądze na inwestycje, jeśli wygra kandydat określonej partii. – Protestujemy przeciwko takiemu niesprawiedliwemu traktowaniu obywateli, bo wszystkie miasta i gminy odprowadzają takie same podatki i potem pieniądze z budżetu państwa są dzielone. Dlatego obywatele płacący te podatki mają prawo oczekiwać, że rząd będzie sprawiedliwie pieniądze dzielił – mówi Fałek i jako przykład sprawiedliwego podziału podaje subwencję oświatową. Krytykuje uznaniowość i przekazywanie środków koledze partyjnemu. – To jest wręcz korumpowanie samorządów – ocenia.

Uczniowie w szkole na dwie zmiany

Ryszard Fałek bardzo krytycznie wypowiada się również o skutkach reformy edukacji przeprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jako negatywny przykład podaje godziny pracy uczniów szkół podstawowych w Radomiu. – Z trzydziestu kilku 14 pracuje do godz. 17 i 18, a lekcje zaczynają się o godz. 7.10, a powinny o 8, bo chodzi o małe dzieci. W szkole nr 4 wskaźnik zmianowości wynosi 1,96, czyli jest dwa razy więcej klas, niż sal lekcyjnych. To wielka porażka – zaznacza Ryszard Fałek.

Lotnisko za miliard złotych?

Jarosław Kowalik wraca do problemu lotniska. – Mówi się, że Port Lotniczy Radom po przejęciu przez PPL będzie nas kosztował 350 ml zł i będziemy tę kwotę przez najbliższe 22 lata spłacać. Ale to jest dopiero zaliczka, natomiast cała inwestycja będzie kosztowała około miliarda złotych – twierdzi Kowalik powołując się na wywiad prezesa PPL. Dodaje, że po pierwszym etapie rozbudowy lotniska przyjdzie drugi i za to także będziemy musieli zapłacić. – Drugi etap będzie kosztował między 600 a 700 mln zł. My nie jesteśmy przeciwko lotnisku w Radomiu, ale sprzeciwiamy się budowaniu portu za pieniądze podatników miasta. Jeśli państwowa firma chce budować w Radomiu na tym terenie, to niech buduje za rządowe pieniądze, nie za pieniądze radomskich podatników – powtarza Jarosław Kowalik.

Godne zakończenie kadencji?

Kazimierz Wożniak apeluje do radnych i innych komitetów wyborczych, by godnie zakończyć mijającą kadencję rady miejskiej. – Niestety, okazuje się, że ten apel nie skutkuje. Zacietrzewienie i walka partyjna, która toczy się wokół nas, przenosi się również na radę miejską – przekonuje radny. Jako przykład podaje zwołanie sesji rady miejskiej na najbliższy poniedziałek i tematy, które znajdują się w porządku obrad. – Te tematy będą politycznie rozgrywane, a powinny być omawiane na posiedzeniach komisji – twierdzi Wożniak. Chodzi np. o ceny ciepła i sytuację prezesa RADPEC (ma postawione przez CBA zarzuty za okres, gdy był w zarządzie Enei), prace rewitalizacyjne przy kamienicy Deskurów, czy proces inwestycyjny przy budowie Radomskiego Centrum Sportu.

– Powinniśmy tę kadencję zakończyć bez emocji, bez awanturnictwa, bez wzajemnego obrażania się i bez wzajemnych pomówień – uważa Kazimierz Woźniak.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz