• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wystawa na placu Corazziego. Radomskie drogi do niepodległości

10 października 2018

„Radomianie dla Niepodległej” – plenerową wystawę historyczną pod tym tytułem można oglądać na placu Corazziego. Prezentuje ona niepublikowane do tej pory zdjęcia, opowiadając o walce radomian o niepodległość od I wojny światowej, poprzez Republikę Radomską, aż do 1939 roku.

 

Screenshot_2018-10-09 Radomianie dla Niepodległej (1)

 

– Nasze miasto aktywnie włączyło się w promocję obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Radom jako pierwsze miasto w zaborze rosyjskim odzyskało niepodległość, bo już 2 listopada. W Radomiu powołano Republikę Radomską, która miała swoja policję, swoje wojsko, swoją władze administracyjne. Wielu ludzi, którzy aktywnie przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku było związanych z naszym miastem. Dlatego dziś otwieramy wystawę, która promuje naszą drogę do odzyskania niepodległości – wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski.

Wystawa przedstawia niepublikowane do tej pory zdjęcia, głównie z zasobów Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Archiwum Państwowego w Radomiu. Ekspozycja opowiada o walce radomian o niepodległość, od I wojny światowej, poprzez Republikę Radomską, aż do 1939 roku.

– Ekspozycja dotyczy najważniejszego wydarzenia w dziejach Radomia w XX wieku,  wydarzenia, które zwiastowało odzyskanie niepodległości przez całą Polskę, a zaczęło się tu, u nas. W pierwszym mieście w Królestwie Polskim, które samo wybiło się na niepodległość wysiłkiem własnych mieszkańców – zaznacza historyk Przemysław Bednarczyk.

Na Placu Corazziego została udostępniona także tzw. budka niepodległościowa. –  To swoisty wehikuł czasu. Wystarczy, że wejdziemy do środka, popatrzymy na szatę graficzną, ilustracje, zdjęcia, które tam są zamieszczone i za naciśnięciem jednego przycisku przenosimy się 100 lat wstecz. Słuchamy o wydarzeniach, które się wtedy rozgrywały, w jaki sposób tworzyła się niepodległość, a opowiadają nam o tych wydarzeniach twórcy niepodległej Polski, m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski oraz Stanisław Kelles-Krauz i Michał Tadeusz Osiński – wymienia Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Wystawę będzie można oglądać do 19 listopada.

kat, bdb

Fot. UM Radom

Tags

Dodaj komentarz