• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wystawa podopiecznych DPS w Resursie. „Uczcijmy Boże Narodzenie”

14 grudnia 2018

Galeria „Resursa” zaprasza dzisiaj, 14 grudnia, o godz. 12 na otwarcie świątecznej wystawy rękodzieła artystycznego i malarstwa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Św. Kazimierza w Radomiu pt. „Uczcijmy Boże Narodzenie”.

 

SAMSUNG CSC

 

Dom Pomocy Społecznej im. Św. Kazimierza przy ul. Garbarskiej 35 przeznaczony jest dla osób przewlekle somatycznie chorych, wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogących samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, a niemających zapewnionej pomocy w formie usług opiekuńczych. Dom dysponuje 45 miejscami dla kobiet i mężczyzn. Świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb mieszkańców, w tym kulturalnych, religijnych, terapii zajęciowej, rehabilitacji, aktywizacji oraz usamodzielnienia. Misję DPS im. św. Kazimierza można określić słowami: „W naszym domu kocha się człowieka”.

Terapia zajęciowa to forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która polega na uczestnictwie w różnych formach działań. Celem terapii jest uaktywnienie uczestników poprzez wykonywanie różnych czynności oraz wspieranie funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego i społecznego, jak również zaradności życiowej i sprawności fizycznej osób niepełnosprawnych, starszych, przewlekle chorych. Mieszkańcy domu uczestniczą w różnorodnych formach terapii takich jak: arteterapia (np. rysunek, malarstwo, papieroplastyka, bibułkarstwo, zdobnictwo i dekoratorstwo), ergoterapia (m.in. hafciarstwo, majsterkowanie, ogrodnictwo) i socjoterapia. Usprawnianie odbywa się pod kierunkiem starszego instruktora terapii zajęciowej Małgorzaty Murdzy, przy współpracy opiekuna Marka Szczepanika.

Prace wykonywane przez mieszkańców DPS były kilkakrotnie eksponowane i nagradzane na wystawach i przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych i seniorów. Wystawa czynna będzie do 16 stycznia 2019 roku.

Tags

Dodaj komentarz