• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wystawa w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli: „Portret nieoczywisty”

11 stycznia 2019

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 13 stycznia, o godzinie 17 na wystawę obrazów Janiny Blicharskiej-Linar „Portret nieoczywisty”. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Miejsce kultury, kultura miejscowa”.

 

DSC_0110

 

Janina Blicharska-Linar (1934-2004) urodziła się w Lublinie, żyła i tworzyła w Krakowie, ale poprzez rodzinę była mocno związana także z Radomiem. W Radomiu bywała bardzo często, tu została pochowana.

Jej malarska pasja zrodziła się w Krakowie. Wiedzę o sztuce artystka zdobywała u profesora krakowskiej ASP Mariana Konarskiego. Wiele czasu poświęciła doskonaleniu swojego warsztatu malarskiego, poszukiwaniu inspiracji i formy. Zajmowała się główni malarstwo, a także batikiem, grafiką i pisaniem ikon. „Malowanie, to moje życie, moja pasja, moje życie w pasji. Poza tym nie mam nic”- mawiała. Każdy obraz był dla niej przeżyciem mocnym, prawdziwym, rozmową z portretowaną osobą, z własną wyobraźnią. „Maluję to, co mnie zachwyca. Nie korzystam z modeli. Chwytam ulotność. Nie mogę już stracić ani minuty”- tłumaczyła.  Jej prace były prezentowane na ponad 30 wystawach, m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w „Piwnicy pod Baranami”, w Dworku Białoprądnickim.

Twórczość Janiny Blicharskiej-Linar postanowiło teraz przypomnieć grono jej krakowskich i radomskich przyjaciół. W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli będzie można obejrzeć blisko dwadzieścia obrazów tej artystki.

Wernisaż uświetnią przyjaciele malarki, artyści związani z Teatrem Witkacego w Zakopanem: Dorota Ficoń – aktorka Teatru Witkacego oraz Łucja Czarnecka – sopranistka, profesor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Akompaniament: Jerzy Chruściński, zastępca dyrektora Teatru Witkacego, twórca muzyki do ponad stu spektakli, laureat nagrody XXXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych – Klasyka Polska 2007 (kwiecień 2007) za muzykę do spektaklu Dzień Dobry Państwu – Witkacy.

Wstęp wolny.

Dojazd z Radomia do Wsoli bezpłatnym autobusem z przystanku Chrobrego/Czysta (kierunek Michałów), zbiórka o godzinie 16.20. Ten sam autobus, który przywiezie gości do Wsoli, zabierze chętnych do Radomia około godz. 18.30.

Fot. Materiały prasowe/Muzeum Witolda Gombrowicza

 

 

Tags

Dodaj komentarz