• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Zabytkowa rogatka do remontu. Ma służyć kulturze

17 lipca 2019

Zabytkowa rogatka miejska przy ul. Malczewskiego będzie remontowana. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac. Mają się one rozpocząć niebawem, a finał przewidziano na maj 2020 roku.

 

200715rogatka

 

Budynek rogatki stoi pusty, od kiedy Uniwersytet Technologiczmo-Humanistyczny wyprowadził stamtąd swoją galerie sztuki i „zwrócił” ją miastu.

Gminie zależało, by odnowienie obiektu nastąpiło w tym roku, bo pozwolenie na budowę jest ważne tylko do października. Pieniądze na renowację będą pochodzić z budżetu miasta – 380 tys. zł – i od marszałka województwa mazowieckiego – 60 tys. zł.

Podczas gruntownego remontu w budynku ma zostać wymieniony dach, okna i drzwi. Odnowione zostaną zewnętrzne i wewnętrzne tynki, w tym elementy wystroju sztukatorskiego.Wykonawca będzie miał też za zadanie wykonanie nowych instalacji, w tym wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, teletechnicznej i wentylacyjnej. – Chcemy, by po remoncie budynek służył radomskiej kulturze i był otwarty dla mieszkańców. Zależy nam na wprowadzeniu tam takiej funkcji, która sprawi, że rogatka nie pozostanie, tak jak w ostatnich latach, zamknięta na cztery spusty, lecz będzie stale dostępna dla radomian – zapowiada wiceprezydent Konrad Frysztak.

Na oferty w przetargu urząd miejski czeka do końca lipca. Wykonawca będzie miał czas na wykonanie wszystkich prac do maja przyszłego roku.

Przypomnijmy: to kolejne podejście do remontu rogatki. W zeszłym roku miasto miało na ten cel przyznane ponad 120 tys. zł od konserwatora zabytków i od marszałka, ale radni Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzili się na wprowadzenie tego zadania do budżetu Radomia. Teraz jest jest zgoda rady miejskiej.

bdb, kat

Tags

Dodaj komentarz