• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Zaczipuj psa, łatwiej go odnajdziesz, gdy się zgubi

7 listopada 2018

Do 30 listopada właściciele czworonogów mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego znakowania psów. Funduje je miasto. Dzięki oznakowaniu łatwiej zidentyfikować osobę, do której zwierzę należy, a jego powrót do domu jest możliwy.

 

pies_430_01

 

Czipowanie to także doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt. Umożliwia szybkie ustalenie właściciela zagubionego zwierzęcia. W przypadku jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu oraz błyskawicznie powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. Dodatkową zaletą czipowania zwierząt jest możliwość podróżowania z psem po krajach Unii Europejskiej. W takim przypadku przy znakowaniu właściciel czworonoga otrzymuje tzw. paszport psa.

Od początku trwania tegorocznej akcji, czyli od 9 kwietnia, zostało oznakowanych 201 psów. Warto zaznaczyć, że miasto pokrywa koszty zarówno zakupu czipa, jak i usługi weterynaryjnej.

Z możliwości bezpłatnego czipowania psów można skorzystać w trzech radomskich lecznicach weterynaryjnych. Zabiegi są wykonywane w przychodniach weterynaryjnych:  Radomskie Centrum Małych Zwierząt, ul. Chrobrego 46 lok. 2;  ,,Zwierzyniec’’, ul. Wyścigowa 3E; Centrum Zdrowia Zwierząt, Usługi Weterynaryjne ART- WET, ul. Miła 17.

Warunkiem skorzystania z bezpłatnego oznakowania psa jest: wypełnienie przez właściciela psa wniosku o oznakowanie i rejestrację psa (druki wniosku są dostępne w zakładach leczniczych); okazanie aktualnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie; okazanie książeczki zdrowia psa celem dokonania przez lekarza weterynarii adnotacji jego oznakowania oraz wklejenia kodu kreskowego.

Po oznakowaniu dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE – ANIMAL.

Akcję bezpłatnego czipowania psów miasto prowadzi od 2012 roku. W sumie dzięki akcji zostało oznakowanych prawie 12 tys.czworonogów. W tym roku czipowanie potrwa do końca listopada. Akcja będzie kontnynuowana w przyszłym roku.

kat

Tags

Dodaj komentarz