Zaniedbane kamienice przy Rynku 16 i Rwańskiej 1 w rękach samorządu Mazowsza. Po renowacji będą służyć muzeum

29 grudnia 2022

Najbardziej zaniedbane i w bardzo złym stanie technicznym kamienice przy Rynku 16 i Rwańskiej 1 mają nowego właściciela. Zakupił je samorząd województwa mazowieckiego, a docelowo będą służyć Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie najprawdopodobniej przeniosą się pracownicy instytucji.

 

Marszałek Struzik dziękował byłej właścicielce kamienicy w Rynku

 

Dzisiaj w obecności dziennikarzy, z udziałem przedstawicieli zarządu województwa i właścicieli obiektów, podpisano akt notarialny, który zwieńczył długie rozmowy i negocjacje na temat zakupu obu nieruchomości

Uratować zabytkowe kamienice

  - Mieliśmy przede wszystkim taki plan, aby te zabytkowe kamienice uratować, po drugie nadać im nowe funkcje w ramach procesu rewitalizacji. Zamiarem samorządu województwa jest to, aby stały się docelowo własnością Muzeum im. Jacka Malczewskiego z przeznaczeniem na jego cele statutowe. Co się tam znajdzie, przesądzimy w drodze analizy budowlanej oraz odpowiedniego ich zaprojektowania i przystosowania - mówi marszałek Adam Struzik. Przypomina, że całkiem niedawno - również w Rynku - otwarte zostało Muzeum Historii Radomia, a kamienice Gąski i Esterki, w których się znajduje, zostały odnowione za pieniądze budżetu Mazowsza. - Inwestujemy w województwie w kulturę, przeznaczają na 130 instytucji znaczące pieniądze. W ostatnim czasie dokonaliśmy kilku zakupów, przyjęcia darowizn w Warszawie, obiektów zabytkowych, po to, żeby przede wszystkim ratować te obiekty, ale też poszerzać możliwości instytucji kultury - wyjaśnia Adam Struzik.

Marszałek Struzik zaznacza, że co roku samorząd województwa mazowieckiego wydaje na inwestycje w kulturze setki milionów złotych. - Po wydatkach na infrastrukturę i ochronę zdrowia to jest trzeci tytuł inwestycyjny - podkreśla.

Śmiała decyzja

Decyzję o zakupie kamienic w Radomiu marszałek określa jako "śmiałą". - Po pierwsze są koszty zakupu, i to, że już na pierwszy rzut oka widać, że te inwestycje będą wymagały wielu milionów złotych, aby je uratować i nadać im nową funkcję - mówił marszałek Struzik dziękując jednocześnie właścicielom. - Myślę, że państwo podjęli dobrą decyzję i wierzę, że będziecie zadowoleni nie tylko z ceny, ale przede wszystkim z tego, że to będzie w rękach publicznych i że dołożymy wszelkich starań, by odzyskały swoją świetność i były miejscem atrakcyjnym dla radomian i dla turystów odwiedzających miasto - podsumował Adam Struzik.

Dotychczasowa właścicielka kamienicy przy Rynku 16 nie ukrywała, że nieruchomość ma dla niej wartość sentymentalną. - Ale cieszę się, że trafiła w ręce samorządu i będzie mogła służyć publicznym celom - zapewniała Małgorzata Lisiecka-Madej.

Historyczna chwila

Moment podpisania aktu notarialnego na sprzedaż nieruchomości wicemarszałek Rafał Rajkowski nazwał "historyczna chwilą". - Jeśli cofniemy się pamięcią do 2014 roku i przypomnimy sobie jak wyglądało Miasto Kazimierzowskie, a jak wygląda dzisiaj dzięki staraniom władz miasta i województwa, wydaje się, że ten ostatni element całej układanki, czyli kamienica, która straszyła, będzie zrewitalizowana, choć pewnie to potrwa kilka lat - mówił wicemarszałek. Jak dodał, pieniądze będą pochodzić z budżetu, ale nowy właściciel będzie też starał się o pozyskanie funduszy europejskich.

Kamienicę w Rynku 16 samorząd województwa mazowieckiego kupił za 2 mln zł, a przy Rwańskiej 1 - za 1 mln zł.

Kiedy płyta Rynku?

Aby ta część Miasta Kazimierzowskiego została w pełni zrewitalizowana trzeba jeszcze wybudować nową płytę Rynku. - Czekamy kiedy będzie można sięgać po środki unijne i kiedy będzie taka możliwość płyta to jest coś, na remont której będziemy wnioskować. Ale myślę, że także będziemy się starać o pieniądze na Piotrówkę. Bo mamy świadomość, że aby Rynek faktycznie tętnił życiem, to on musi być skomunikowany, zarówno z ulicą Żeromskiego, jak i z Piotrówką - przekonuje wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

Bożena Dobrzyńska

 -

 

Tags