• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Zbadaj w porę serce, bo gdy zacznie boleć, może być za późno

21 września 2016

25 września przypada Światowy Dzień Serca; w czwartek (22 bm.) Radomski Szpital Specjalistyczny organizuje akcję profilaktyczną, której celem jest upowszechnianie wiedzy o schorzeniach serca, możliwościach ich leczenia i o metodach zapobiegania chorobom układu krążenia.

 

Do badań zachęca dr Tadeusz Kalbarczyk

Do badań zachęca dr Tadeusz Kalbarczyk

 

W czwartek (22 bm.) w godz. od 9 do 14 w holu Urzędu Miejskiego w Radomiu (wejście od ul. Kilińskiego) będzie można bezpłatnie zmierzyć poziom cukru we krwi i sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo, wszyscy którzy odwiedzą punkt bezpłatnych badań będą mogli uzyskać informację w jaki sposób zadbać o serce.

Lekarze kardiolodzy z RSS podkreślają, że choroby serca są przede wszystkim wynikiem naszego stylu życia.  – Stres, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej to główne czynniki, od których zależy nasze zdrowie – tłumaczy kierownik Pracowni Hemodynamiki Oddziału Kardiologicznego w RSS Tadeusz Kalbarczyk i apeluje aby pacjenci, u których pojawi się niepokojący ból w klatce piersiowej nie zwlekali ze zgłoszeniem się po pomoc. Niestety – zaznacza dr Kalbarczyk – radomscy kardiolodzy coraz częściej spotykają się z sytuacjami, w których chorzy z bólem w okolicy mostka nie wzywają natychmiast pogotowia, ale czekają w domu wiele godzin. – Często też dopiero następnego dnia idą o własnych siłach do przychodni, tam otrzymują skierowanie i z bardzo dużym opóźnieniem trafiają do szpitala – dodaje.

Tymczasem to właśnie czas w chorobach układu krążenia – w tym przede wszystkim w zawale – ma decydującą rolę. – Ważna jest tzw. „złota godzina”. Oznacza to, że jeśli w ciągu godziny od powstania bólu spowodowanego zawałem serca chory trafi pod opiekę kardiologów zawał nie powstanie lub będzie bardzo niewielki i nie wpłynie istotnie na dalsze życie chorego – wyjaśnia lekarz.

W oddziale kardiologicznym RSS rocznie hospitalizowanych jest około 3 tys. pacjentów, wykonywanych jest do tysiąca zabiegów ratujących życie. Od stycznia do końca lipca br. w ramach kardiologii interwencyjnej wykonano ogółem 773 zabiegi; w tym koronarografii 518, przezskórnej angioplastyki 255, wszczepienia stymulatora serca (rozrusznika serca) 110, wszczepienie defibrylatora serca 60, badanie elektrofizjologiczna i ablację – 100.

kat, bdb

Fot. RSS Radom

 

Tags

Dodaj komentarz