Zmiany w układzie komunikacyjnym na Gołębiowie I. Mieszkańcy mogą zabrać głos

2 lutego 2021

Nie tylko mieszkańcy Gołębiowa I i Gołębiowa II wiedzą, jak zakorkowana jest ul. Zbrowskiego, którą dojeżdżają do swoich domów na obu osiedlach. Na szczęście miasto przygotowuje się do zmian w układzie komunikacyjnym w tej części Radomia. Swoje zdanie będą mogli też wyrazić w konsultacjach radomianie.

 

 

Jak już pisaliśmy, celem jest udrożnienie wyjazdu z Gołębiowa I i II. Koncepcja, którą przygotowała Miejska Pracownia Urbanistyczna zakłada, że część ruchu przejmie projektowany obecnie III odcinek trasy NS.

- Oprócz przebudowy samej ulicy Zbrowskiego, na której mamy największe natężenie ruchu, w naszych planach jest też budowa połączenia z ulicą Żółkiewskiego w rejonie ulicy Chodowicza, przedłużenie ulicy Rapackiego - od Chodowicza do Zbrowskiego, przedłużenie ulicy Orląt Lwowskich do osiedla Symfonia w pobliżu kościoła oraz budowa połączenia ulicy Andersa z Gołębiowską w pobliżu przyszłej trasy N-S - poinformował prezydent Radosław Witkowski.

Wiceprezydent Mateusz Tyczyński w rozmowie z nami również podkreślał, że usprawnienia na Gołębiowie I będą możliwe, dzięki włączeniu trasy NS, tak by przejęła ona część ruchu, który dzisiaj nie ma wyjścia i musi się wpiąć w Zbrowskiego. - Włączenie do "eneski" byłoby możliwe przedłużeniem Paderewskiego. Wjazd być może byłby w okolicy Andersa, powstałoby połączenie Gołębiowskiej tak, by NS przejęła ruch przelotowy i częściowo odciążyła osiedle - opisywał wiceprezydent.

Dwupoziomowe skrzyżowanie? Nie stać nas

Zgodnie z ta koncepcją przy Paderewskiego powstałoby rondo turbinowe, które ułatwi włączenie się do ruchu z osiedli, bo wloty będą równorzędne. - NS jest na etapie projektowania i nie chcemy przegapić tego momentu, by w ogóle zmienić w tym rejonie układ komunikacyjny - podkreślał Tyczyński. Dlatego w zakres opracowania zostanie włączono także skrzyżowanie Zbrowskiego - 11 Listopada. - Tam MPU zakładała dwupoziomowe skrzyżowanie: na dole rondo, górą przerzucona 11 Listopada, ale wiadomo że na tym etapie nie będzie nas na to stać. Natomiast chcemy to tak zaplanować, żeby uwzględnić obsługę komunikacyjną Radomskiego Centrum Sportu - tłumaczył Mateusz Tyczyński.

Wypełnij ankietę, przyjdź do punktu

Konsultacje społeczne w sprawie zaproponowanych rozwiązań potrwają od 10 do 25 lutego. Uwagi i opinie będzie można zgłaszać w formie elektronicznej poprzez nadesłanie wypełnionej ankiety na adres: konsultacje@umradom.pl. Można też będzie wypełnić ankietę w formie papierowej i wrzucić do urny przy wejściu do Urzędu Miejskiego przy ul. Kilińskiego 30. Planowana jest też organizacja mobilnych punktów konsultacyjnych: 12 lutego w godz. 16 - 18 przy skrzyżowaniu ul. Zbrowskiego/Paderewskiego oraz 20 lutego, w godz. 11 - 13 przy ul. Zbrowskiego 95 (przy sklepie Biedronka).

bdb

Fot. Anna Wróblewska/UM Radom

Tags