• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Żydowski „Ślad” w Radomiu. W programie dyskusja o nowelizacji ustawy o IPN

15 kwietnia 2018

X Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad” odbędą się w Radomiu od 18 do 22 kwietnia. W programie poza wystawami,. projekcjami filmów i koncertami, także panel dyskusyjny z udziałem polskich i zagranicznych gości, poświęcony Instytucie Pamięci Narodowej.

 

Marcin Kepa (z lewej) i Jakub Mitek: To będzie wyjątkowy "Ślad"

Marcin Kepa (z lewej) i Jakub Mitek: To będzie wyjątkowy „Ślad”

 

– Ubiegłoroczny „Ślad”był wyjątkowy, bo odsłoniliśmy Szlak Pamięci Radomskich Żydów i uruchomiliśmy specjalną stronę internetową poświęconą dawnym mieszkańcom Radomia, którą stale aktualizujemy – przypomina Marcin Kępa z Resursy, która jak co roku organizuje Spotkania. Od razu jednak dodaje, że i tegoroczna edycja zasługuje na miano wyjątkowej, bo jest dziesiątą z kolei, poza tym na wyraźną prośbę współpracujących z Resursą środowisk żydowskich zaplanowano panel dyskusyjny. W spotkaniu tym wezmą udział m.in. Hilda Chasanowitz i Sharon Grossfeld, córki radomskich Żydów ocalonych z Holocaustu.

– Mam liczne kontakty z radomskimi Żydami i ich potomkami i mogę powiedzieć, że prowadzę w imieniu nas, radomian międzynarodowy dialog. Jest to bardzo żywa dyskusja. Staram się, czy to oprowadzając naszych gości ze świata, choćby po Szlaku Pamięci Radomskich Żydów, czy w tych rozmowach, prezentować polski punkt widzenia. Bo często ci, którzy do nas przyjeżdżają nie są świadomi podstaw naszej historii, więc trzeba niektóre rzeczy powiedzieć i nie obrażać się, że ktoś myśli tak, jak my. A myśli, bo często nie znał faktów. Od nich też uczę się bardzo dużo, choćby z historii ich rodzin; często są to rzeczy trudne do przyjęcia dla Polaków – mówi Jakub Mitek, który w Resursie zajmuje się kwestiami żydowskimi. Wyjaśnia, ze panel dyskusyjny jest organizowany po to, by otwarcie i bez uprzedzeń postarać się porozmawiać o tym, co boli obie strony. – Bo czy to nowelizacja ustawy o IPN, czy oburzenie środowisk żydowskich na świecie w tej ustawie ma swoje podstawy – podkreśla Mitek.

Resursa zabiega, by w panelu uczestniczyli przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu, swój udział zapowiedział były premier Włodzimierz Cimoszewicz, ale nie będzie zapraszanego wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmy; nie wiadomo czy pojawi się ktoś w jego zastępstwie.

Panel zaplanowano na sobotę, 21 kwietnia, na godz. 18.

„Ślad” rozpoczyna się w środę, 18 kwietnia, pokazem przedpremierowym (o godz. 12 i 18) w DKF filmu „Książę i dybuk|. To dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców – Michała Wyszyńskiego. W czwartek, 19 kwietnia, o godz. 18 otwarta zostanie wystawa malarstwa Tadeusza Hajnrycha inspirowana historia radomskich Żydów, natomiast w piątek, 20 kwietnia, o godz. 18 odbędzie się promocja albumu o historii radomskich Żydów i pierwszy publiczny pokaz archiwalnego filmu „Wizyta”, zrealizowanego przez radomskich żydowskich emigrantów w latach 30. XX wieku. Tego samego dnia, o godz. 18,  na scenie Resursy grupy młodzieżowe działające w placówce zaprezentują spektakl muzyczny pt. „Hotel Wanz, czyli humor żydowski”.

„Ślad” zakończy w niedzielę, 22 kwietnia, o godz. 18, koncert Kapeli Niwińskich „Czas wesela”, na który złożą się melodie żydowskie inspirowane polskim folklorem.

Bożena Dobrzyńska

Szczegółowy program „Śladu” tutaj

Tags

Dodaj komentarz