Wystawa pamięci księdza Kotlarza
Na otwarcie eskpozycjii przybyło wielu gości, m.in. prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, bp senior Edward Materski, posłowie i senatorowie, radni oraz wielu księży. Była również siostra ks. Kotlarza, Michalina Kawalec.
- To bardzo ważna wystawa, jest potrzebna. Przede wszystkim dla młodych ludzi, by mogli dowiedzieć się jak to było, gdy duszpasterzował ks. Kotlarz – mówi bp. Edward Materski.
- Życie i działalność księdza Kotlarza prezentujemy tutaj na 22 planszach. Wystawę można podzielić na dwie części – tłumaczy główny autor ekspozycji, pracownik IPN Arkadiusz Kutkowski. - Pierwsza, to zdjęcia dokumentujące życie księdza, począwszy od rodzinnych fotografii z dzieciństwa, poprzez lata w seminarium i posługę kapłańską w kolejnych parafiach. Jest oparta na zdjęciach z albumów, które prowadził ks. Kotlarz. Druga część to materiały służby bezpieczeństwa; raporty esbeków na temat wystąpień księdza, stenogramy kazań, także tego słynnego wygłoszonego 11 lipca 1976 roku w którym wystąpił w obronie represjonowanych uczestników radomskiego protestu. - Ekspozycja jest również próbą zastanowienia się nad faktycznymi przyczynami śmierci ks. Kotlarza – dodaje Arkadiusz Kutkowski.
Ks. Roman kotlarz zmarł w wyniku pobicia przez "nieznanych sprawców", winnych jego śmierci dotychczas nie ustalono.
Wystawa została zorganizowana przez pracowników radomskiej delegatury oraz lubelskiego oddziału IPN. Będzie można ją oglądać do 20 lipca.