Nauka w czasie pandemii. Dwie szkoły chcą prowadzić zajęcia w systemie hybrydowym

26 sierpnia 2020

To będzie nietypowa nauka i nietypowy rok szkolny. Radomskie placówki edukacyjne przygotowują się do przyjęcia uczniów i przedszkolaków w warunkach pandemii. Dwa ogólniaki – „Kopernik” i „Chałubiński” – chcą prowadzić lekcje w formie hybrydowej. 

 

O przygotowaniach do nowego roku szkolnego mówiła na konferencji prasowej wiceprezydent Kalinowska

 

 - Naukę rozpoczynamy w sposób tradycyjny. Wszystkie szkoły i przedszkola musimy zabezpieczyć w środki dezynfekcyjne i maseczki i z tego zadania wywiązujemy się na bieżąco. Wszystkie szkoły takie zapasy mają, a my w razie potrzeby na bieżąco będziemy reagować - zapewnia wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska. Podkreśla, że ani w rozporządzeniu ministra edukacji, ani Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma mowy o obowiązku noszenia maseczek i zachowania półtorametrowego dystansu. - A to są te dwa czynniki, które zgodnie z deklaracjami sanepidu najlepiej i najefektywniej chronią przed zakażeniem - przypomina wiceprezydent Kalinowska. Jak zaznacza, magistrat ma zgłoszenia od dyrektorów największych szkół, że niespełnienie tych warunków spowoduje, że ci dyrektorzy nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa sanitarnego. - W związku z tym po naradzie, która odbyła się z dyrektorami w obecności przedstawiciela sanepidu wystąpili oni do PSSE o opinię, by naukę zacząć w formie hybrydowej. To jest rozwiązanie dobre - uważa Kalinowska. Podkreśla, że taką decyzję organ prowadzący (prezydent) szkoły może podjąć dopiero 1 września, bo to od tego dnia obowiązują nowe przepisy. - Czekamy więc na opinie sanepidu, jeśli chodzi o hybrydową formę prowadzenia lekcji w I i IV Liceum Ogólnokształcącym - mówi wiceprezydent Kalinowska.

Jak ma wyglądać nauczanie hybrydowe? - Klasa dzielona jest na pół. Pierwsza część realizuje zajęcia w klasie z udziałem nauczyciela, natomiast druga za pośrednictwem internetu to samo robi w domu. Po tygodniu następuje wymiana - objaśnia wiceprezydent.

W szkołach pojawią się stacje do dezynfekcji rąk. - Rekomendacja sanepidu jest taka, że przedszkolaki rąk nie powinny dezynfekować dlatego, że mogą te środki w sposób niekontrolowany przenosić do ust - tłumaczy Katarzyna Kalinowska.

Szkoły dostały 80 laptopów z oprogramowaniem i zestawem słuchawkowym, który jest niezbędny do prowadzenia kształcenia zdalnego, a kolejny przetarg na kolejnych 120 został rozstrzygnięty. - Wiemy, że jest to kropla w morzu potrzeb, ale one w jakiś sposób zapewnią placówkom oświatowym możliwość prowadzenia zdalnego kształcenia. Albo hybrydowego, które - zakładamy - na stałe wpisze się jako element kształcenia, zwłaszcza w szkołach podstawowych i średnich -  wyjaśnia wiceprezydent Kalinowska.

1 września idą do szkoły nieliczni

Urząd prowadzi również webinaria, podczas których przygotowuje dyrektorów, administratorów i nauczycieli do prowadzenia zajęć w systemie zdalnym i systemie hybrydowym. Opublikowano także własne wytyczne do rozporządzenia ministra edukacji i wytycznych GIS-u oraz rekomendacje dla dyrektorów szkół, którzy maja zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i nauczycielom. - Zadbaliśmy także o to, by harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego i organizacja pracy szkoły były dostosowane do sytuacji pandemicznej. Same uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego będą miały charakter bardzo ograniczony; fizyczny udział uczniów będzie tylko tam, gdzie klasa zmienia wychowawców, czyli w klasach pierwszych i czwartych w szkołach podstawowych i klasach pierwszych w liceach. Cały rok szkolny jest zaplanowany tak, aby godziny rozpoczęcia, zwłaszcza tam, gdzie jest dużo młodzieży, były różne - objaśnia Katarzyna Kalinowska.

1 września zajęcia w radomskich szkołach i przedszkolach rozpoczyna około 35 tys. dzieci i młodzieży.

bdb

Tags