• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w grze miejskiej – Bookujemy Radom! Gra miejska rozpoczyna Tydzień Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „Znajdź mnie w bibliotece”. W grze książki będzie jednak można odnaleźć w całym mieście.

Od niepamiętnych czasów w Iłży, w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę odbywa się barabanienie, czyli obchód z zabytkowym bębnem po mieście, które ma zakończyć okres Wielkiego Postu oraz zapowiedzieć zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jak powiadają mieszkańcy Iłży, nie ma Wielkanocy bez barabanienia.

Resursa zaprasza w każdą niedzielę o godz. 11 na nowy cykl filmowy dla najmłodszych „Bajkowe Niedziele”. To wspaniały pomysł na rozpoczęcie u maluchów przygody z kinem, a dla nieco starszych dzieci na interesujące spędzenie wolnego czasu.

Rozpoczynają się tradycyjne „Kaziki”, czyli obchody święta patrona Radomia – Św. Kazimierza Jagiellończyka. Ze względu na sytuację epidemiczną częściowo będą się odbywały online. Resursa Obywatelska nie rezygnuje jednak całkowicie z bezpośredniego kontaktu z radomianami.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w gali finałowej V edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”, która odbędzie się jutro, 16 lutego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Do nagrody są m.in. nominowani radomianie.

To będzie bardzo nietypowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 31 stycznia WOŚP zagra, ale z pandemicznymi ograniczeniami. Mimo tego również w Radomiu możemy spodziewać się atrakcji. A przede wszystkim – trzeba i można pomagać.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu przygotowują wystawę pt. „Dzikie Ostępy” poświęconą Leopoldowi Pac-Pomarnackiemu. Będzie ona częścią ekspozycji poświęconej innego słynnego radomianinowi, Tytusowi Chałubińskiego w 200-lecie jego urodzin. Otwarcie planowane jest na wiosnę.

Pandemia pokrzyżowała plany także organizatorom corocznej akcji „Malowanie bombek – przyjaciele dzieciom”. W tym roku odbędzie się ona w innej niż dotychczas formie. Świecidełka będzie można licytować przez internet.

Tym razem nie spacer, nie marsz, ale inny rodzaj protestu. Radomscy organizatorzy zachęcają do udziału w społecznym sondażu. Ma być także „ściana gniewu” i „otwarty mikrofon” dla tych, którzy zechcą”wykrzyczeć swoją wiadomość”.

Jutro, 11 listopada przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto w tym roku ze względu na pandemię będzie wyglądało w Radomiu inaczej niż zwykle.