Wydarzenia

Choć były obawy o pogodę, to ta od południa akurat sprzyjała odwiedzinom w Muzeum Wsi Radomskiej na Święcie Pieczonego Ziemniaka. Do skansenu przyjechało jak co roku o tej porze wielu radomian, a także turystów z regionu. Atrakcyjny program wzbogaciła obecność Karola Okrasy, który oceniał potrawy przygotowane z ziemniaków przez panie z kół gospodyń wiejskich.

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę, 2 października w godz. 12 -19 na Święto Pieczonego Ziemniaka. W programie wiele punktów związanych jesiennymi obrządkami w gospodarstwie. Pokaz kulinarny, jak co roku, da znany kucharz i autor programów telewizyjnych Karol Okrasa.

W niedzielę 25 września, o godz. 15 przy ul. Kusocińskiego 5A odbędzie się piknik rodzinny, podczas którego odsłonięty zostanie mural z budkami lęgowymi dla jerzyków. W programie: potańcówka z muzyką na żywo, wspólne, sąsiedzkie grillowanie, animacje dla dzieci. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Po wakacyjnej przerwie wracają „Bajkowe niedziele” w Resursie Obywatelskiej, czyli cykliczne spotkania dla najmłodszych. 25 września o godz. 11 dzieci będą mogły zobaczyć spektakl pt. „Lwi Król” przygotowany przez Teatr Prima.

Podróżnicy, warsztaty, mikrowyprawa, a także wyniki konkursu fotograficznego – to atrakcje Radomskiego Festiwalu Podróży Małych, który rozpocznie się w sobotę, 24 września o godz. 15 w Kamienicy Deskurów. Wydarzenie organizowane jest przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Radomskiej.

Wiele emocji czeka w sobotę, 17 i w niedzielę 18 września miłośników tańca towarzyskiego. W hali Radomskiego Centrum Sportu odbędzie się Freedom Dance Festival 2022. Pary z całej Europy rywalizować będą w w Otwartych Mistrzostwach oraz Pucharze Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Galę poprowadzi znana z programu „Taniec z Gwiazdami” Iwona Pavlović.

Parasole się przydały, bo pogoda tym razem poskąpiła słońca, ale uczestnikom XV Jubileuszowej Uliczki Tradycji niezbyt sprzyjająca aura nie przeszkodziła. Radomianie przenieśli się w sobotę i niedzielę w lata 1915-18. Organizatorzy nadali wydarzeniu hasło „Na progu wolności”.

W pięknej scenerii zrekonstruowanego Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży odbędzie się dzisiaj, 9 września o godz.19 koncert pod tytułem „Zaczarowany dziedziniec”. Wstęp na imprezę jest wolny.

Najbliższy weekend (10-11 września) to czas na jubileuszową XV Uliczkę Tradycji”.  Tym razem podczas festynu historycznego radomianie – i nie tylko – przeniosą się w lata I wojny światowej, a konkretnie do okresu pomiędzy 1915 a 1918 r. Hasło wydarzenia brzmi „Na progu wolności”.

Niemal trzy dni trwało w tym roku Radomskie Święto Chleba. Na stoiskach na placu Corazziego swoje wyroby prezentowali i sprzedawali piekarze, cukiernicy i inni rzemieślnicy. Nie był to tylko chleb, ale i inne smakowite wyroby, które zadowoliły wszystkie gusta. Wszystko zaś w klimacie rodzinnego festynu.