Wiadomości Radom i region

Lądowisko dla helikopterów przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu jest już gotowe. Teraz będą tu mogły lądować nawet śmigłowce Black Hawk. Trwają właśnie końcowe odbiory inwestycji, która była realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Do odwołania nie będzie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury oraz Kusocińskiego na Osiedlu XV-lecia. Jest to spowodowane poważną awarią sterownika. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji prosi wszystkich kierowców, rowerzystów i pieszych o zachowanie tam ostrożności oraz stosowanie się do oznakowania.

Na 1,5 roku pozbawienia wolności oraz zapłacenie nawiązki w wysokości 30 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska skazał Sąd Okręgowy w Radomiu mężczyznę, który na prywatnej działce w miejscowości Wilczoruda w gminie Pniewy (powiat grójecki) nielegalnie gromadził niebezpieczne odpady.

Zimą ptaki szukają pożywienia, a my i nasze dzieci z chęcią je dokarmiamy. Ale czym? Na pewno nie powinniśmy rzucać im suchego chleba. Jak karmić, to z głową! – takie przesłanie płynie z „ptasich bufetów”, które spotkamy w kilku radomskich parkach.

Prokuratura Rejonowa Radom-Zachód prowadzi śledztwo w sprawie potrącenia przez zastępcę komendanta radomskiej policji pieszego w Dąbrówce Zabłotniej (gmina Kowala). Śledczy będą ustalać, kto ponosi winę za to zdarzenie drogowe. 37-letni pokrzywdzony doznał urazu ręki, ale jeszcze tego samego dnia opuścił szpital.

RTBS „Administrator” chce budować w Radomiu kolejne mieszkania na wynajem. Miałyby one powstać na działkach należących do miasta przy ul. Józefowskiej. Gminna spółka zwróciła się do prezydenta Radomia z wnioskiem o wniesienie do niej w drodze aportu gruntowych o powierzchni 7,8 tys. m. kw., wartych niecały milion złotych. Na taką operację zgodę musi wyrazić rada miejska.

Kontrole, w tym także przy użyciu drona, prowadzone stale przez Straż Miejska ujawniły kolejne przypadki spalania w piecach niedozwolonych materiałów. Na ul. Katowickiej były to lakierowane i plastikowe opakowania oraz pojemniki po suplementach diety, a na Kapturze odpady plastikowe, elektronika oraz odpady zielone.

Miniony rok był kolejnym ze spadkiem w Radomiu i powiecie radomskim. Na koniec grudnia 2022 r. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu odnotował 15 tys. 472 bezrobotnych, to o 1 tys. 871 osób mniej niż w grudniu 2021 r. – wynika z podsumowania przygotowanego przez pośredniak.

W miejscu niebezpiecznego skrzyżowania drogi wojewódzkiej z powiatową w Kowali jest nowe bezkolizyjne rondo, a przejścia dla pieszych zostały dodatkowo doświetlone. Inwestycji drogowej, która kosztowała 3,4 mln zł, nadano imię Bohaterów Powstania Styczniowego Bitwy pod Kowalą 1863.

Urząd Miejski w Radomiu ogłosił przetarg na budowę boiska piłkarskiego z nawierzchnią ze sztucznej trawy przy Zespole Szkół im. Hubala. To pierwsza inwestycja, która ma być realizowana w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego .Oferty można składać do 6 lutego.