Wiadomości Radom i region

Po 2 mln zł dofinansowania otrzymało miasto z budżetu województwa mazowieckiego na dwie ważne inwestycje w Radomiu: rozbudowę Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej oraz przebudowę skrzyżowania ulic Maratońskiej i Dębowej.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku z organizacją festynu parafialnego na Idalinie, w niedzielę, 4 czerwca zostanie czasowo zamknięty dla ruchu kołowego odcinek ulicy Wyścigowej za kościołem Świętego Stefana (pomiędzy Białą a Idalińską).

Swoją stylistyką budynek przy ulicy Różanej przypomina nieco modernistyczną willę. Miasto kupiło go w 2021 r., a teraz rozpoczynają się tu prace adaptacyjne, dzięki którym powstanie nowy dom usamodzielnienia dla dzieci. Będzie w nim mieszkało 14 osób. Zacznie działać pod koniec roku.

Znacznie zwiększyły się szanse na rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w RSS, a dokładniej pozyskania pieniędzy na ten cel. Minister funduszy i polityki regionalnej poinformował władze miasta, że pozytywnie zaopiniował wniosek o przyznanie środków.

Teatr Powszechny w Radomiu przygotowuje najnowsze przedstawienie, które nosi intrygujący tytuł „Jak zostałam wiedźmą”. Równie intrygujące jest to, że ważnym elementem scenografii będą… talerze satelitarne. Możemy pomóc w ich zbiórce.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku z przejściem korowodu w ramach Radomskich Juwenaliów 2023, dzisiaj, 1 czerwca w godzinach około 12-15 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym i w kursowaniu autobusów miejskich w Radomiu.

Prezydent Radomia uważa, że miasto otrzymuje od rządu za niską subwencję na prowadzenie oświaty i przygotowuje w tej sprawie pozew do sądu przeciwko skarbowi państwa. Chodzi o około 60 mln zł za 2020 r. Radni PiS zgadzają się z władzami miasta, ale jednocześnie twierdzą, że trudna sytuacja edukacji to wina… Radosława Witkowskiego.

Nowa organizacja ruchu nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że łatwo nie będzie. Na początku czerwca ruszą prace przygotowawcze do rozbiórki wiaduktu łączącego ulice Żeromskiego i Lubelską. MZDiK prosi kierowców, by nie parkowali samochodów pod tym obiektem i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. O kładce dla pieszych nie ma mowy.

Kinga ł. i Patryk W., rodzice 3, 5-letniego chłopca z powiatu kozienickiego, który zmarł w wyniku fizycznego znęcania się nad nim ojca i biernej postawie matki, odpowiedzą za zabójstwo synka ze szczególnym okrucieństwem i pomocnictwo w nim. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynął akt oskarżenia w tej sprawie.

– Chcemy mieć możliwość wykupu mieszkań za faktyczną cenę ich budowy, możliwość zaciągnięcia kredytu na dogodnych warunkach, chcemy być właścicielami zapisanymi w księgach wieczystych. Nie chcemy, by spółka PFR okradała nas lichwiarskimi czynszami i kosztami eksploatacji – deklarują lokatorzy bloków przy ul. Tytoniowej powstałych w ramach rządowego programu.