Wiadomości Radom i region

Dzisiaj, 3 października o godz. 17 w MBP w Radomiu startują lekcje nauki języka polskiego w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Równi, różni, ważni” organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego a finansowanego przez fundację Save the Children International. Są one darmowe.

Dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na oddział pediatryczny Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. – Obecność rodzica przy małym pacjencie to część terapii, której nie da się niczym zastąpić – twierdzą lekarze

Nietypowa akcja strażaków – ochotników z Suchej koło Białobrzegów. Przy boisku dużych rozmiarów jeleń zaplątał się porożem w tzw. piłkochwyt, czyli siatkę ograniczającą „ucieczkę” piłki i został uwięziony. Druhom udało się oswobodzić leśne zwierzę, które szybko poczuło zew wolności.

Choć były obawy o pogodę, to ta od południa akurat sprzyjała odwiedzinom w Muzeum Wsi Radomskiej na Święcie Pieczonego Ziemniaka. Do skansenu przyjechało jak co roku o tej porze wielu radomian, a także turystów z regionu. Atrakcyjny program wzbogaciła obecność Karola Okrasy, który oceniał potrawy przygotowane z ziemniaków przez panie z kół gospodyń wiejskich.

Oddział rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w nowym miejscu i obiekcie przy ul. Narutowicza. Pracownicy i pacjenci przeniosą się do niego ze starego budynku przy ul. Giserskiej w najbliższy poniedziałek. Działalność po ponad dwuletniej przerwie wznawia zakład rehabilitacji dziennej.

– Przez 37 lat nic tu nie robiono. Żadnej inwestycji. Rury są w takim stanie, że jak łyżka koparki wchodziła w ziemię, to pękały. A to jest przecież najstarsza część Radomia, do centrum zaledwie parę minut – żalą się mieszkańcy Piwnej i Zgodnej na Starym Mieście. Właśnie się dowiedzieli, że ulice nie będą remontowane, bo zabrakło na inwestycję pieniędzy.

Zagadkowa śmierć 14-latka w szkole w Gniewoszowie w powiecie kozienickim. Uczeń ósmej klasy źle się poczuł po lekcjach. Wezwane na miejsce służby medyczne, w tym załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego podjęły reanimację chłopca, ale bezskutecznie. Sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Kozienicach.

Będzie służyć rowerzystom, którym nie wystarcza do uprawiania pasji „zwykła” ścieżka, jezdnia czy leśna droga. Mogą tu się wyżywać także deskorolkarze i rolkarze. Pierwszy w Radomiu pumptruck otwarty. Aby z niego skorzystać, trzeba wybrać się nad zalew na Borkach.

To jest ta chwila, być może historyczna. Od dzisiaj możemy kupować bilety na loty z Radomia. Samolotami PLL LOT – tak jak narodowy przewoźnik zapowiadał – dotrzemy do trzech europejskich miast: Kopenhagi, Paryża i Rzymu. Pierwszy samolot do stolicy Włoch wystartuje 28 kwietnia 2023 roku o godzinie 13.30.

Przez dwa kolejne lata będą obowiązywały nowe umowy na odbiór i transport odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych, położonych na terenie Radomia. Magistrat informuje, że w życie wejdą także nowe harmonogramy odbioru odpadów.