Wiadomości Radom i region

Stratą ponad 43 mln zł zamknął 2021 r. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. To najwięcej ze wszystkich tego typu placówek podległych samorządowi województwa. Radni podczas ostatniego sejmiku zdecydowali o pokryciu strat. Łącznie będzie to blisko 100 mln zł.

Aż 184 spośród 267 projektów zgłoszonych przez radomian do X edycji Budżetu Obywatelskiego, trafi na kartę do głosowania. To propozycje pozytywnie zweryfikowane – najpierw przez merytoryczne wydziały, biura, jednostki i spółki miejskie, a następnie przez Zespół Opiniujący. Głosowanie odbędzie się od 1 do 21 czerwca.

Samochód chwilami zajmował… dwa pasy ruchu. Został zatrzymany do kontroli w Radomiu przez inspektorów mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Jak się okazało, kierowca auta nigdy nie miał prawa jazdy, a mimo tego prowadził samochód i to po spożyciu alkoholu.

Żonglerzy, akrobaci, iluzjoniści, żywe rzeźby, teatr ognia, chodzenie po linie – to wszystko, ale i znacznie więcej zobaczymy podczas XI Festiwalu Artystów Ulicznych i Precyzji. Dwudniowa impreza odbędzie się 4 i 5 czerwca głównie na deptaku, ale też w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Są nowości.

Czytać można wszędzie. Miłośnicy książek wiedzą to najlepiej. A zachęcać do czytania – też można na wszelkie sposoby. Także promując komunikację miejską. Na wybranych przystankach komunikacji miejskiej w Radomiu pojawią się stosowne plakaty. Przy okazji informują o obchodzonym corocznie Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu.

Do Sądu Okręgowy w Lublinie wpłynęła kwota 1 mln zł poręczenia od Romana S., prezesa ROSABUD-u, pierwszego wykonawcy Radomskiego Centrum Sportu i mógł on opuścić areszt tymczasowy, w którym przebywał od sześciu miesięcy.

Graby pospolite, derenie  jadalne, buki, leszczyny i rokitniki – takie m.in. gatunki drzew posadzone zostaną w mieście w ramach projektu LIFE. Łącznie to ponad 500 drzew i prawie 200 krzewów. W niedzielę, 29 maja będziemy mogli dostać sadzonki podczas pikniku na pl. Corazziego.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że w związku z robotami drogowymi na południowym stanowisku pętli Os. Południe, od wtorku, 24 maja od około godz.4 autobusy będą zatrzymywać się w zmienionych lokalizacjach. Trasy linii 1 i 14 będą czasowo wydłużone.

Największą budową przy MSS na Józefowie jest Szpitalny Oddział Ratunkowy, ale nie jedyną. Placówka w ramach realizacji II etapu projektu dotyczącego poprawy efektywności energetycznej budynków m.in. odnawia pomieszczenia, ociepla ściany, wymienia okna.

Mieszkańcy Iłży mogą się cieszyć dwoma nowymi obiektami rekreacyjno-wypoczynkowymi. To skatepark oraz tężnia solankowa przy Centrum Kultury. Obie inwestycje mogły powstać dzięki dofinansowaniu przez samorząd województwa mazowieckiego.