Radom będzie miał swoją monografię. Dzieje miasta ukażą się w czterech tomach w ciągu czterech lat

18 marca 2021

Cztery tomy, razem 1600 stron – to najkrótsza charakterystyka monografii opowiadającej historię Radomia, która powstanie dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego oraz władz miasta. Udział w pracach weźmie Resursa i Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Dzieje ukażą się w 100-rocznicę powstania placówki.

 

O planach wydania monografii poinformowano w muzeum (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego)

 

Do tej pory Radom, którego historia liczy 800 lat. nie doczekał się pełnej monografii naukowej. Ostatnia tego typu próba została podjęta przez Radomskie Towarzystwo Naukowe w 1985 roku. Efektem było jednotomowe wydawnictwo, w którym opisano dzieje Radomia od 1795 roku.

O planach wydania monografii poinformowano podczas konferencji prasowej w "Malczewskim".  - Jedną z misji muzeum jest oprócz zbierania i przekazywania historii i artefaktów potomnym, praca naukowa dotycząca historii i opracowywania dziejów. Ponad 800-letnie miasto zasługuje na swoją monografię - uważa dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Leszek Ruszczyk.

Podobnego zdania jest wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. - Chciałbym podziękować prof. Kupiszowi za podjęcie się tego ogromnego wyzwania, bo przygotowanie publikacji będzie trwało kilka lat - podkreśla wicemarszałek.

- O takim wydawnictwie rzeczywiście mówiło się w Radomiu od wielu, wielu lat, natomiast zawsze brakowało pieniędzy. Dzięki partnerstwem z samorządem województwa wreszcie - mam nadzieję - będzie to możliwe - mówi wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.  Jak informuje na najbliższą sesję rady miejskiej skierowany zostanie wniosek o wpisanie kwoty przeszło 200 tys. zł do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2022- 26. - A więc rozłożoną na kilka lat i nie obciążającą zbytnio budżetu, aby radni mieli wątpliwości - uważa wiceprezydent. Jak zaznacza - bardzo liczy na zrozumienie, bo jest to inicjatywa, która zakończy się nie tylko dokładnym zbadaniem dziejów Radomia i wydanie czterech tomów historii, ale łatwiej będzie także sięgać do niej i być może tworzyć na jej podstawie wiele innych rzeczy. Będzie służyło edukacji i tworzeniu podwaliny kultury w Radomiu -  dodaje Tyczyński.

Całość prac nad wydawnictwem będzie koordynował prof. Dariusz Kupisz.  - Do tej pory poza opracowaniami popularno-naukowymi dysponowaliśmy tylko książką "Radom. Dzieje miasta w XIX i XX wieku", nieobejmującą całości i wydaną w roku 1985, czyli w okresie stanu wojennego. Nie muszę tłumaczyć, co tutaj znajdziemy o Radomskim Czerwcu'76, a przecież z tej książki korzysta też młodzież  - zauważa prof. Kupisz.

Monografia będzie dziełem zbiorowym, poza tekstem ma zawierać bogaty materiał ilustracyjny. Pierwszy tom powinien ukazać się w 2023 roku, w 100-lecie istnienia Muzeum im. Jacka Malczewskiego i w roku otwarcia w kamienicach Gąski i Esterki Muzeum Historii Radomia.

Wydanie "Dziejów Radomia" ma kosztować pół miliona złotych. Pierwsze 100 egzemplarzy będzie edycją limitowaną (numerowaną) wydaną specjalnie z okazji 100-lecia "Malczewskiego".

bdb, kat

Tags
Reklama