Radom chce poszerzyć swoje granice kosztem terenów sąsiednich gmin. Co na to ich mieszkańcy?
Czy Radom poszerzy swoje granice administracyjne? Tak chcą władze miasta, ale entuzjazmu w sąsiednich gminach, które mają stracić część terenów na rzecz największego ośrodka w regionie, raczej nie ma. Starosta radomski zakusy na przejęcie części ziem nazwał wręcz „wrogim przejęciem”.
A co na to sami mieszkańcy podradomskich gmin? Trwają w nich właśnie konsultacje społeczne. W gminie Jedlińsk już się one zakończyły, w innych trwają, a w gminie Kowala wkrótce się rozpoczną. Również samorząd powiatu przeprowadzi konsultacje.
Szanse dla terenów inwestycyjnych
Władzom Radomia zależy na przejęciu części terenów gminy Kowala, Jedlnia - Letnisko i Jastrzębia. - Jestem przekonany, że w przyszłości zaowocuje to powstaniem wielu nowych, dobrze płatnych miejsc pracy zarówno dla radomian, jak i mieszkańców okolicznych gmin - podkreślał prezydent Radosław Witkowski. Wyjaśniał, że tereny bezpośrednio sąsiadujące z miastem mają szansę stać się terenami inwestycyjnymi. - Planujemy również przyłączenie terenu w dolinie Pacynki, w gminie Jastrzębia. Tu w przyszłości mógłby powstać duży, retencyjno-rekreacyjny zbiornik wodny. Oprócz tego chcemy uporządkować kwestie związane z położeniem dwóch ulic na granicy Radomia i ościennych gmin. Dotyczy to ulicy Orkana i Hermanowicz - dodał prezydent.
Łatwiej o remonty
Od gminy Kowala miasto chciałoby przejąć tereny między ulicą Krychnowicką a linią kolejową w okolicy południowej obwodnicy Radomia. Od gminy Jedlnia - Letnisko - parcele pomiędzy DK nr 12 a linią kolejową nr 12 oraz tereny w obrębie ulicy Hermanowicz. Od Jedlińska fragment ulicy Hermanowicz. Obie ulice teraz w części są w granicach Radomia, a w części Jedlińska. W tym przypadku ustalenie jednolitej własności ma pomóc w remontach oraz utrzymaniu tych dróg.
W listopadzie 2024 radni Rady Miejskiej w Radomiu zgodzili się na poszerzenie granic administracyjnych. Ale był to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do tego celu.
Mieszkańcy mają głos
Jak informuje rzecznik starosty radomskiego Marcin Genca, konsultacje społeczne - gminne oraz powiatowe – w tej sprawie są prowadzone od stycznia. Stanowisko zainteresowanych samorządów ma być przedstawione władzom Radomia na początku marca.
Konsultacje zakończyły się już w Jedlińsku i w tej gminie mieszkańcy jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko zmianie granic.
– Zarówno radni podczas sesji, jak i nasi mieszkańcy byli zgodni. Pełne 100 proc. osób, które wyraziły swoją opinię, opowiedziały się przeciwko zmianie granic – zaznacza Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk.
Zbieranie opinii zakończyło się w gminie Jastrzębia. W konsultacjach na temat planowanej zmiany granic za korektą było 86 osób, a 31 - przeciw. Chociaż, jak informował wójt Wojciech Ćwierz, wiele osób nadal wyraża swoje obawy.
28 stycznia ruszyły konsultacje na terenie gminy Jedlnia Letnisko. Potrwają do wtorku, 11 lutego. Tutaj mieszkańcy posiadający pełną zdolność do czynności prawnych mogą wypełnić ankietę elektronicznie wysyłając na adres: sekretariat@jedlnia.pl albo osobiście lub pocztą – w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Jedlni-Letnisku. Ankietę można pobrać ze strony jedlnia.pl lub otrzymać ją osobiście w urzędzie.
Trwają również konsultacje w gminie Kowala – mieszkańcy mogą się wypowiedzieć do 28 lutego – ankieta online oraz do pobrania jest dostępna na stronie gminy Kowala.
W przypadku samorządu Powiatu Radomskiego konsultacje potrwają do 21 lutego. można zagłosować za pomocą ankiety online oraz tradycyjnych ankiet papierowych.