100 książek zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureata poznamy we wrześniu

5 lutego 2023

Sto książek zostało zgłoszonych do VIII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ta liczba może się jeszcze zwiększyć, bo regulamin pozwala typować swoje propozycje jurorom. W tym, rekordowym pod względem ilości nadesłanych pozycji, jest więcej niż poprzednio powieści.

fot. MWG Wsola

 

 

Termin nadsyłania zgłoszeń  upłynął z końcem stycznia. Decydowała data nadania. - Jeśli coś zostało przegapione przez wydawców, to jurorzy mają jeszcze szansę to nadrobić. Książki, które przyszły w ostatnich dniach zostaną wkrótce przesłane do członków kapituły. To będzie już ostatnia taka partia - mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i jednocześnie sekretarz kapituły nagrody. Jak dodaje, zastrzegając, że to wstępne rozpoznanie, wśród tegorocznych zgłoszeń więcej niż rok temu jest powieści. Nieco mniej reportaży i biografii. Podobna do lat ubiegłych jest liczba książek wydawanych własnym sumptem przez autorów.

- Widzimy także, że małe wydawnictwa, te które dwa, trzy lata temu przysyłały do nas pierwsze książki, wciąż są na rynku, są ciągle aktywne, przysyłają następne zgłoszenia. Co więcej, zapewne po przeczytaniu wszystkich zgłoszonych tytułów dałoby się powiedzieć, na jaką książkę z jakiego wydawnictwa można liczyć. To chyba dobre zjawisko, że te wydawnictwa mają swój charakter, swój profil, ich właściciele wiedzą, czego chcą od literatury i taką literaturę wydają – uważa Tyczyński.

Jurorzy muszą przeczytać

Do przełomu marca i kwietnia jurorzy mają czas na wstępną lekturę nadesłanych książek. Pierwsze spotkanie kapituły odbędzie się w kwietniu. W czerwcu ogłoszona zostanie piątka nominowanych. Werdykt, już tradycyjnie, ogłoszony zostanie w połowie września podczas festiwalu „Opętani literaturą”, który odbywa się w Radomiu.

- W tym roku, ze względu na jubileusz debiutu Witolda Gombrowicza, festiwal towarzyszący nagrodzie będzie nieco autotematyczny. Będziemy mówić i dyskutować  o samostwarzaniu się pisarzy, o życiu literackim, hierarchiach i nagrodach literackich – zapowiada Tomasz Tyczyński

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 r.. Laureat otrzyma 40 tys. zł i statuetkę. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza nagrody pieniężne, po 5 tys. złotych, otrzymują też wszyscy nominowani.

Miesiąc tam, gdzie mieszkał Gombrowicz

- Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie już po raz trzeci, jest rezydencja literacka. Wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, czyli w miejscu, w którym ostatnie lata życia przeżył Witold Gombrowicz – mówi Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza.

W skład kapituły nagrody wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska.

Do tej pory laureatami nagrody byli: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji, w 2016 r., kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody), Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska i Aleksandra Lipczak. W ubiegłym roku laureatką została Barbara Woźniak, autorka książki „Niejedno”.

Miesięczne rezydencje w Vence kapituła przyznała do tej pory Maciejowi Bobuli (w 2021 r.) oraz Mateuszowi Pakule (edycja 2022).

kat

Tags