Centralna sterylizatornia w szpitalu na Józefowie po modernizacji. Jest najnowocześniejsza i największa w kraju

23 stycznia 2025

Jest jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce. Prace przy jej modernizacji trwały od lipca do listopada 2024 r. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 13 mln zł. Dzisiaj w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu otwarto centralną sterylizatornię.

 

Sterylizatornia została dziś uroczyście otwarta (fot. Aleksandra Podlaska)

 

Sterylizatornia zaopatruje wszystkie jednostki szpitala. Pracuje przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Zajmuje 1000 m kw. i jest podzielona na trzy strefy: skażoną, czystą i sterylną.

Innowacyjny, konkurencyjny, z jakościowymi usługami

Podczas uroczystości w szpitalu na Józefowie marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę na to, że samorząd województwa konsekwentnie modernizuje MSS w Radomiu. - Rok temu otworzyliśmy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przez ten czas przyjął on aż 60 tys. pacjentów. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza i głosom mieszkańców zmodernizowane zostało lądowisko przyszpitalne, zakupiono karetki
transportowe czy odnowiono infrastrukturę drogową. W ten sposób dbamy o to, aby szpital stawał się innowacyjny, konkurencyjny i zapewniał usługi najwyższej jakości - zapewnia marszałek.

Sterylizatornia spełnia najwyższe standardy sanitarno-higieniczne oraz normy jakości kontroli procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji. - Dbamy o bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. Sterylizatornia jest nowoczesna, wykorzystuje zaawansowane technologie i jest wyposażona w wysokiej
jakości sprzęt. Dzięki temu ryzyko zakażeń i powikłań pooperacyjnych zostaje zminimalizowane. To zupełnie nowa jakość – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Coraz wyższe wymagania

W szpitalu na Józefowie sterylizatornia funkcjonuje od 23 lat, ale konieczność jej modernizacji wymusiły coraz wyższe wymagania. -  Eksploatacja wyposażenia i postęp technologiczny wymogły tę inwestycję. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego i sfinansowaniu tego przedsięwzięcia Mazowiecki Szpital Specjalistyczny posiada dziś jedną z największych i najnowocześniejszych sterylizatorni w kraju - cieszy się prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Bożenna
Pacholczak.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w lipcu 2024 r. i trwały pięć miesięcy. Obejmowały opracowanie dokumentacji projektowej, roboty budowlane, zakup i montaż wyposażenia.

Podzielona na trzy strefy

W nowej sterylizatorni zostały wydzielone trzy strefy: skażona, czysta i sterylna.

Strefa skażona jest przeznaczona do przyjmowania, segregacji, mycia i dezynfekcji narzędzi i sprzętu medycznego. Narzędzia są rejestrowane przy użyciu skanerów w nowoczesnym systemie informatycznym, dzięki któremu cały proces jest na bieżąco monitorowany i długoterminowo archiwizowany. W sterylizatorni działa system centralnego dozowania środków chemicznych do myjni dezynfektorów narzędziowych oraz do myjni wózków transportowych. Zaletą tego systemu jest większe bezpieczeństwo pracowników, oszczędność czasu i kosztów oraz precyzja dozowania.

Strefa czysta to stanowiska do wizualnej kontroli czystości, konserwacji, kontroli sprawności, kompletowania i pakowania zestawów narzędzi oraz załadowania sterylizatorów. Wszystkie narzędzia przed sterylizacją są pakowane w opakowania sterylizacyjne spełniające najwyższe wymagania norm dotyczących systemu bariery sterylnej. Następnie pakiet jest oznakowany trójdzielną etykietą. Tak przygotowane pakiety są poddawane sterylizacji w sterylizatorach parowych. Sprzęt wrażliwy na wysoką
temperaturę jest poddawany sterylizacji w sterylizatorze plazmowym.

Strefa sterylna, w której po automatycznym rozładunku sterylizatorów i zwolnieniu wsadów sterylne pakiety są przechowywane do czasu wydania wraz z raportem.

kat, bdb

Zdjęcia w Galerii: MSS Radom

Tags