• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

100 książek zgłoszono w VI edycji Nagrody im. Witolda Gombrowicza. To laur dla debiutanta

5 lutego 2021

Dokładnie 100 książek nadesłano do szóstej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureat otrzyma 40 tys. zł i statuetkę. Kapituła wskaże również osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie ostatnie lata życia spędził autor „Ferdydurke”.

 

 

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji minął z końcem stycznia.

- To dużo książek, a warto zaznaczyć, że ta liczba może się jeszcze zwiększyć, ponieważ jurorzy na każdym etapie prac kapituły mają prawo zgłaszać tytuły, które do nas nie dotarły, a które oni uznają za wartościowe debiuty – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Nadesłane książki systematycznie przesyłane są jurorom. W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Ze względu na liczbę zgłoszeń, pierwsze posiedzenie planowane jest wstępnie na kwiecień.

Kapituła czyta intensywnie

- Kapituła czyta, bardzo intensywnie czyta, bo to dużo książek do lektury. Planujemy, że pierwsze spotkanie, mamy nadzieję, że nie zdalne, choć nie da się tego wykluczyć, odbędzie się w kwietniu. To jest taka pierwsza poważna rozmowa o tym, co przeczytaliśmy. W czerwcu odbywa się kolejne spotkanie, na którym kapituła wybiera pięć książek nominowanych do nagrody. Ogłoszenie werdyktu tradycyjnie we wrześniu, mam nadzieję, że ono będzie rzeczywiście tradycyjne, połączone z wydarzeniami festiwalu „Opętani literaturą”, tak jak to było w poprzednich edycjach – mówi Tyczyński.

- Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie po raz pierwszy w tej edycji jest rezydencja literacka. Wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz – mówi Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza. Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z firmą Zakłady Automatyki KOMBUD, która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody.

Do tej pory laureatami nagrody byli: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji,
w 2016 roku, kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody), Anna Cieplak, Marcin Wicha i Olga Hund. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła Barbara Sadurska za książkę „Mapa”.

kat, bdb

Fot. Materiały prasowe/ MWG Wsola

 

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *