100-lecie radomskiego osiedla Planty na 100 fotografiach, pocztówkach, dokumentach

26 maja 2023

Plenerową wystawę „100-lecie radomskiego osiedla Planty” można oglądać w jednej z alejek parku na wysokości ulicy Juliusza Osterwy. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które również w tym roku świętuje jubileusz 100-lecia.

 

 

Ekspozycja została zorganizowana z inicjatywy radnych Dawida Ruszczyka i Wioletty Kotkowskiej (PO). Prezentowanych jest około 100 fotografii, pocztówek i dokumentów pokazujących jak powstało i jak w kolejnych latach zmieniało się osiedle Planty.

Osiedle Planty, którego budowę rozpoczęto w 1923 r., było ekskluzywnym, dobrze zaprojektowanym miejscem dla robotników, które powstało przy ówczesnych zakładach zbrojeniowych. Mieszkania były wyposażone w najnowocześniejsze jak na owe czasy rozwiązania techniczne i architektoniczne, które podnosiły komfort życia. Standardem był gaz, ubikacje, spiżarnie, balkony, piwnice i strychy do suszenia bielizny.

Fabryka - nazywała się wtedy Państwowa Wytwórnia Broni - wybudowała na Plantach obiekty, które służyły wszystkim mieszkańcom Radomia. Były to: kasyno pracownicze z salą kinowo-teatralną, stołówką i biblioteką; Państwowa Średnia Szkoła Techniczna Kolejowa; stadion sportowy z boiskiem, basenem otwartym, kortami tenisowymi i torami dla lekkoatletyki i kolarstwa; ambulatorium; 7-klasowa szkoła im. Gabriela Narutowicza; piekarnia mechaniczna i pralnia; sklep wielobranżowy spółdzielni pracowniczej; ochronka dla 120 dzieci; Muzeum Ziemi Radomskiej; a ponadto 240 działek pod ogródki dla pracowników.

W ramach jubileuszu zaplanowano także:  28 maja (niedziela) godz. 14 - spacer po osiedlu Planty z kierownikiem Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Krzysztofem Skarżyckim (zbiórka przy „Naszej Szkapie”); godz. 15.15 - Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia - wykład otwarty dr. Adama Duszyka pt. „100-lecie radomskiego osiedla Planty”.

Zdjęcia: Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Tags