• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

22 września Dzień bez Samochodu. Komunikacją miejską jeździmy za darmo

22 września 2020

Dzisiaj Dzień bez Samochodu. Możemy jeździć autobusami komunikacji miejskiej za darmo. Miasto zachęca szczególnie do korzystania ze specjalnej linii przyśpieszonej E oraz do bezpłatnego odwiedzenia Muzeów Polskich Rowerów.

 

Po Radomiu można dziś jeździć autobusami specjalnej linii "E"

 

Od kilku lat - zgodnie z uchwałą radomskich radnych - radomska komunikacja jest bezpłatna 22 września (Dzień bez Samochodu) oraz 1 listopada (Wszystkich Świętych). Ma to na celu zachęcenie mieszkańców Radomia do zostawienia kluczyków do własnego samochodu w domu i skorzystania w zamian, przynajmniej w te dwa dni w roku, z transportu publicznego. Uprawnienie obowiązuje wszystkich pasażerów bez wyjątków. Nie trzeba wówczas posiadać przy sobie żadnych dokumentów, np. dowodu rejestracyjnego auta.

Jeszcze tylko dzisiaj funkcjonuje specjalna linia przyśpieszona E (jak ekologia, elektromobilność itp.). Obsługują ją najnowsze autobusy elektryczne. Trasa tej linii jest okrężna, tylko z jednym przystankiem końcowym na Gołębiowie I. Została ona poprowadzona m.in. fragmentami ulic, które na co dzień nie są obsługiwane przez komunikację miejską (trasa N-S, Wałowa i Daszyńskiego). Autobusy linii E zatrzymują się jedynie na wybranych przystankach.

W Dniu bez Samochodu za darmo można też zwiedzać Muzeum Polskich Rowerów przy ul. Curie-Skłodowskiej 4. Placówka jest czynna w godz. 9-17. Ze względu na ograniczenia epidemiczne nie będzie jednak możliwe zwiedzanie muzeum przez duże zorganizowane grupy. W jednym czasie może tam przebywać maksymalnie pięć osób.

Około 60 prezentowanych w placówce eksponatów dokładnie pokazuje pełną historię roweru, od narodzin ponad 200 lat temu do lat 80. minionego wieku. Na żywo będzie można obejrzeć m.in. archaiczny welocyped, bicykle i rower bambusowy oraz przypomnieć sobie czasy dzieciństwa spędzone na składaku Wigry-3 albo Pelikanie.

Źródło: MZDiK

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *