40 lat z Pinkowskim

17 października 2007
„Malarstwo. 40 lat pracy twórczej” to tytuł wystawy Longina Pinkowskiego, którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej. Wernisaż ekspozycji będzie połączony z jubileuszem artysty. Longin Pinkowski

Longin Pinkowski w tym roku obchodzi czterdziestolecie pracy twórczej  - w 1967 r. ukończył gdańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Z okazji jubileuszu Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu przygotowało retrospektywną wystawę jego obrazów. Zawiera ona 130 prac z lat 1969 – 2007, w tym 30 z kolekcji radomskiej placówki. Pozostałe obrazy pochodzą ze zbiorów artysty, jego rodziny oraz z kolekcji prywatnych. To czwarta i ostatnia z wystaw retrospektywnych twórczości członków najważniejszej z radomskich grup artystycznych – Grupy M-5.

- Ta wystawa przedstawia twórczość artysty, który przez wiele lat był i jest nadal indywidualnością w radomskim środowisku plastycznym, ale przypomina też czas, kiedy twórcy ze środowiska radomskiego byli obecni, dostrzegani i nagradzani na wielu wystawach ogólnopolskich – wyjaśnia Kierownik muzeum Mieczysław Szewczuk.

Longin Pinkowski urodził się w 1940 roku w Osieku nad Notecią. W PWSSP studiował w latach 1961-1967 malarstwo kolejno u dwóch profesorów, najpierw u Stanisława Teisseyre’a, dyplom uzyskał w pracowni Jacka Żuławskiego. W Radomiu zamieszkał w 1970 r. Pracował w Spółdzielni Pracy Rzemiosła Ludowego i Artystycznego w Iłży (lata 70.),  jako instruktor w Wojewódzkim Domu Kultury w Radomiu  (lata 80. opiekował się twórcami nieprofesjonalnymi, organizował ich wystawy). W latach 90. zaczął pracować jako pedagog w dwóch szkołach  plastycznych -  im. Jacka Malczewskiego i w Liceum Plastycznym, gdzie do 2005 roku uczył rysunku i malarstwa.

Obencie uprawia malarstwo. Czasem jego największej aktywności twórczej były  lata 70. i 80., uczestniczył w wielu wystawach regionalnych, ogólnopolskich, również międzynarodowych za granicą. Brał udział w konkursach, otrzymywał nagrody i wyróżnienia.

Wernisaż wystawy połączony z jubileuszem odbędzie się 19 bm. (piątek) o godz. 17 w salach muzeum. Ekspozycję będzie można oglądać do 4 listopada.