ABC rzeźby

26 kwietnia 2007
„Rzeźba”, „Medale” i „Alfabet Rzeźby – ABC” - to trzy nowe wystawy, które już od soboty będzie można oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Medale wzbudzają zainteresowanie


 „Medale” to zbiór prac wybitnego medaliera Jerzego Jarnuszkiewicza. -  200 medali pochodzi z prywatnej kolekcji Jacka Strzałkowskiego. Są to głównie medale okolicznościowe, pamiątkowe, a także wykonane bez okazji, z potrzeby serca autora - tłumaczy Monika Bartoszek z CRP. - Wszystkie odznaczają się wysokim poziomem artystycznym, technicznym i poświęcone są m.in. wybitnym postaciom oraz wydarzeniom historycznym, imprezom sportowym, rocznicom.

Kolejna ekspozycja to „Rzeźba” -  Marka Kusia. W orońskiej galerii "Oranżeria" betonowe postacie wykonane przez artystę zajmują całą przestrzeń - leżą z wyciągniętymi kończynami, opierają się o ściany, w przeróżnych pozach wiszą ponad marmurową posadzką. -  Rytmika i otwartość jego kompozycji sytuuje jego rzeźby  w bezczasowości. W pracach Kusia ważną rolę odgrywa  materia i łączność z symboliką religijną – opowiada M. Bartoszek.

„Alfabet rzeźby – A, B, C” - to inauguracja edukacyjnego cyklu opartego na prezentacji kolekcji Centrum Rzeźby w innej niż dotychczas konfiguracji. -  Zamierzamy pokazać jej fragmenty nie jako wybór tematyczny, czy problemowy. Chcemy zilustrować za pomocą znanych dzieł najistotniejsze pojęcia z historii rzeźby, zakresu wiedzy o sztuce i historii rzeźby – wyjaśnia M. Bartoszek. Jest to propozycja typowej wystawy z komentarzem, który wyjaśni i pozwoli przyswoić pojęcia, których sens znać powinien każdy wykształcony człowiek.

Foto: Jan Gaworski