• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Airbus Helicopters: Będziemy produkować w Radomiu

9 lipca 2015

Jedna z ważnych części śmigłowca Caracal będzie produkowana w Radomiu – zapewniał dziś dziennikarzy przedstawiciel firmy. Jaka? Tego na razie nie chciał zdradzić. Szczegóły mamy poznać we wrześniu.

Krysiński: Zbudujemy w Radomiu fabrykę

Krysiński: Zbudujemy w Radomiu fabrykę

 

Element, o którym na razie wiadomo niewiele, został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Z radomską uczelnią międzynarodowy koncern lotniczy współpracuje od kwietnia 2014 i obie strony bardzo sobie tę współpracę chwalą.

Tomasz Krysiński, szef badań i innowacji w Airbus Helicopters zapewnia, że w Radomiu będzie produkowany „bardzo ważny element” śmigłowca Caracal. – Widoczny w maszynie. Taki, który podniesie jej sprawność, obniżając masę  i zwiększając efektywność. To jest owoc prawie rocznej pracy koncepcyjne, realizacyjnej i wdrożeniowej. Teraz w laboratorium UTH element ten będzie sprawdzany – mówi Krysiński. Dociskany przez dziennikarzy dodaje: – W śmigłowcu znajdują się elementy jego struktury: kadłub, skrzynia, wirniki, podwozie, a także jego wyposażenie. I chodzi właśnie o tę część wyposażenia – tłumaczy nadal tajemniczo przedstawiciel Airbus Helicopters. Jednocześnie powtarza: w Radomiu powstanie fabryka firmy, która zatrudni 25o pracowników.  – Będą to wysokospecjalistyczne miejsca pracy przy produkcji mechanicznych elementów wyposażenia śmigłowca – zapewnia Krysiński. Zaznacza, że Polska z fabrykami w Łodzi i Radomiu oraz Dęblinie, które wejdą w skład tzw. Wyżyny Lotniczej ma stanowić piąty filar lotniczej grupy.

Airbus i UTH ustaliły dalszy etap współpracy. – Będzie ona dotyczyć systemów elektromechanicznych. To następny nasz projekt – podkreśla rektor radomskiej uczelni prof. Zbigniew Łukasik.

(bdb)

 

Tags

Dodaj komentarz