Anima Urbis, czyli Dusza Miasta. Wyruszamy na „Pochód ludzi dobrej roboty”

29 kwietnia 2022

Resursa zaprasza w sobotę, 30 kwietnia, na pierwszą z dwóch planowanych na ten rok imprez pn. „Anima Urbis”, czyli Dusza Miasta. Spotkanie odbędzie się w przeddzień Święta Pracy, a jego uczestnicy będą wspólnie bawić się pod hasłem „Pochód ludzi dobrej roboty”. Wstęp wolny.

 

Uczestnicy spotkają się pod dawną siedzibą Fabryki Broni

 

- Chcemy zabrać mieszkańców naszego miasta w sentymentalną podróż szlakiem najsłynniejszych radomskich zakładów przemysłowych, przypominając w sposób lekki i niebanalny dzieje industrialnego Radomia, a także opowiedzieć o wytwarzanych tutaj produktach, które można było znaleźć w całym bloku wschodnim. W trakcie wędrówki spróbujemy odnaleźć ten właśnie, znikający na naszych oczach, fragment miasta i nim się zachwycić - zachęcają organizatorzy.

Jak zwykle na uczestników wieczornej imprezy, w każdym odwiedzonym miejscu, czekać będą atrakcje kulturalne, które nawiązywać będą do czasów minionych.

Początek o godz. 19 przed dawnym budynkiem Fabryki Broni przy ul. Przemysłowej, gdzie uczestnicy, na dobry początek imprezy, przejdą nieco szalone  przeszkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy, przygotowane przez członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

Około godz. 20 przy ul. Marywilskiej, na terenie dawnej Fabryki Płytek "Marywil" odbędzie się pokaz laserowy, a następnie w hali "Aga Sport" wyświetlimy film dokumentalny w reż. Pawła Putona pt. "Po prostu Marywil", opowiadający historię zakładu.

Bliskość biurowca dawnej "Blaszanki", w której produkowano emaliowane garnki zainspirowała organizatorów do zaproszenia na tegoroczną Animę Marcina Lemiszewskiego, wybitnego perkusistę oraz pedagoga, który na garnkach, przy pomocy drewnianych łyżek, zagra melodie popularnych do dziś utworów z PRL-u.

Przystanek trzeci to róg ul. Tytoniowej oraz 1905 Roku. Około godz. 21 na tle ruin po dawnym "Polmetalu" grupa śmiałków, pod bacznym okiem specjalistów od BHP, da pokaz gaszenia płonącego na patelni oleju oraz pokaże, dlaczego nie wolno tego robić wodą.

Extra mocny finał odbędzie się w "Tytoniówce". Na godz. 21 zaplanowano zwiedzanie fragmentu fabryki oraz słynnej wartowni, gdzie znajduje się wystawa poświęcona 100-letniej historii radomskiej wytwórni papierosów. Będzie to także jedyna i niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć wszystkie marki papierosów produkowanych tam na przestrzeni lat. W trakcie oprowadzania gospodarze miejsca ogłoszą konkurs, w którym do wygrania będzie m.in. 10 wejściówek uprawniających do indywidualnego zwiedzania całej fabryki z przewodnikiem.

Imprezę zakończy koncert radomskiego zespołu Amaranth grającego energiczną muzykę rockową. Grupa zaprezentuje autorskie kompozycje oraz covery legend rock'n'rolla.

Na wszystkich gości imprezy, którzy dotrwają do końca czekać będzie wojskowa grochówka wydawana z kuchni polowej.

 

 

Tags