• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Artysta przekracza granice sztuki. Spotkanie z Józefem Robakowskim w Łaźni

17 listopada 2019

Łaźnia zaprasza w poniedziałek, 18 listopada, o godz. 19 na spotkanie z Józefem Robakowskim, jednym z wiodących polskich artystów: eksperymentatorem w dziedzinie fotografii i filmu, współtwórcą polskiej sztuki wideo, autorem obrazów, instalacji, teoretykiem i pedagogiem.

 

Józef Robakowski

 

Ale to  nie wszystko. Robakowski to także profesor w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, animator życia kulturalnego, autor szeregu ważnych inicjatyw, m.in. redaktor wydawnictw „Nieme kino”, „Pst!”, kurator i właściciel Galerii Wymiany.

Był aktywnym uczestnikiem tzw. Kultury Zrzuty, podziemnego życia artystycznego w stanie wojennym. Twórczość Robakowskiego wyrasta z tradycji polskiej awangardy międzywojennej, m.in. dadaizmu Franciszki i Stefana Themersonów i konstruktywizmu Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Józef Robakowski od początku działalności artystycznej przekraczał tradycyjne granice sztuki, burzył konwencje, schematy tworzenia i postrzegania rejestrowanych obrazów, przekształcał i deformował. Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcjach L’Archive de La Sept Vidéo w Paryżu, La Collection du Vidéographe w Montrealu i Queens Museum of Art w Nowym Jorku.

Artysta jest 17. gościem cyklu spotkań z artystami w programie edukacyjnym Łaźni.

 

Tags

Dodaj komentarz