• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Autobusy elektryczne wyjeżdżają na ulice Radomia. Na razie na dwie trasy

1 lipca 2020

Jutro wyjedzie na ulice Radomia dziesięć elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej. MZDiK zakupił je w ramach tzw. projektu multimodalnego współfinansowanego z funduszy unijnych. Pojazdy będą kursowały na na liniach nr 1 i 12.

 

 

W ostatnich tygodniach Solarisy oraz ładowarki przeszły testy techniczne, a kierowcy zostali specjalne szkolenia.

– Cały projekt multimodalny, obejmujący nie tylko zakup autobusów, ale także budowę dróg dla rowerów oraz zakup i montaż biletomatów, wyświetlaczy i wiat przystankowych, ma na celu poprawę komfortu życia mieszkańców. Na pewno do poprawy tego komfortu przyczynią się nowe, ciche i praktycznie bezemisyjne autobusy. Mamy świadomość, że podobnie jak inne europejskie miasta, musimy systematycznie uatrakcyjniać transport publiczny. Zakup elektrycznych autobusów to bardzo istotny element budowanej w naszym mieście Strefy Wygodnego Ruchu, czyli idei równoważenia potrzeb kierowców, rowerzystów, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Oferta firmy Solaris była jedyną, jaka wpłynęła na przetarg ogłoszony przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. 10 elektrycznych autobusów wraz z całą infrastrukturą ładującą kosztowało prawie 32 mln zł.

Nowe Solarisy będą umożliwiały podróż około 75 pasażerom. Autobusy są ogrzewane gazem ziemny, a nie – jak to zwykle było w takich pojazdach – olejem napędowym. Są też wyposażone w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Nowością są w nich kasowniki już nie z przyciskami, lecz z ekranem dotykowym. Pierwszy kasownik od strony kabiny kierowcy jest też przystosowany do korzystania z kart płatniczych. W autobusach jest także monitoring i gniazda USB. Zakupiona w ramach tego samego zamówienia infrastruktura towarzysząca to 10 ładowarek na terenie zajezdni Żakowice i dwie pantografowe, które ustawiono na pętlach końcowych linii 1 na Południu i Gołębiowie I.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji jest w trakcie przetargu na dostawę kolejnych dziewięciu elektrycznych autobusów, które będą obsługiwać linię nr 3. Kilka dni temu otwarto jedyną ofertę, jaka wpłynęła. Także została ona złożona przez firmę Solaris. Miejska spółka ma na ten przyznane unijne dofinansowanie w kwocie ponad 19 mln zł. Oprócz zakupu dziewięciu autobusów elektrycznych klasy maxi, projekt MPK obejmuje także pozyskanie pięciu dwuwyjściowych mobilnych stacji ładowania zajezdniowego, budowę stacji szybkiego ładowania pantografowego na pętli przy ul. Królowej Jadwigi oraz zakup nowego pojazdu technicznego wyposażonego w mobilną stację ładowania autobusów. Dostawa autobusów planowana jest na koniec II kwartału 2021 roku.

Źródło: UM Radom, fot. Łukasz Wójcik, UM Radom

Tags

Dodaj komentarz