Bądź kimś! Rób coś!

7 stycznia 2008
Są młodzi, pełni zapału i co najważniejsze - mają pomysły. Teraz na ich realizację otrzymali pieniądze. Stowarzyszenie Młodzieży "Arka" rozdzieliło właśnie fundusze w grantowym konkursie "Kolejna szansa". Ekipa

- To był ostatni konkurs w ubiegłym roku, do podziału mieliśmy 20 tys. zł. Wpłynęło 31 wniosków, dofinansowanie dostanie 10, mimo że wszystkie były ciekawe i zasługiwały na uznanie - wyjaśnia ks. Andrzej Tuszyński z Arki. - Ale warto te pomysły zachować, bo w tym roku pieniędzy powinno być z pewnością więcej.

Największe kwoty - kolejno po 2900 i 2800 zł - przeznaczone są na realizację projektów kół wolontariatu skupionych przy radomskim TPD oraz w Publicznym Gimnazjum nr 22. Uczniowie tego ostatniego chcą pozyskać nowych wolontariuszy, organizując spotkania na których będą uczyć malowania na szkle, haftowania, będą szkolić młodych ludzi pod okiem psychologa, a na koniec - zorganizują bal wolontariusza. Grupa "Śpiewacy" zamierza urządzać tematyczne imprezy karaoke dla mieszkańców osiedla XV-lecia, a "Sportsmeni" zrealizują projekt "Gdy na siłowni pakujesz, to się w kłopoty nie pakujesz". Chcą m.in. wyposażyć pomieszczenie na siłownię, które sami wyremontowali.

Młodzież z gimnazjum nr 6 dostała pieniądze na dwa projekty: "Niezapominajki" na opiekę nad dziećmi z Ośrodka dla Uchodźców w Radomiu, a "Ktosie" na szukanie talentów.

- Cieszymy się bardzo, startujemy po raz kolejny i po raz kolejny zostajemy zauważeni - podkreśla dyrektor PG nr 6 Anna Lasota. - "Druga ojczyzna" to kontynuacja naszych wcześniejszych działań - tłumaczy opiekunka młodzieży Aneta Kosek. - Chodzimy do ośrodka raz w tygodniu. To jest grupa 5- 10 osób a zajmujemy się czasem i trzydzieściorgiem dzieciaków, głównie małymi Czeczenami. Na początku było trudno, choćby z powodów językowych. Nasi podopieczni mają od 6 do 12 lat i nie zawsze są grzeczni. Kłócą się między sobą, bywają agresywni. Trzeba ich nauczyć się bawić.

Na co "Niezapominajki" przeznaczą pieniądze? - Między innym na zakup materiałów plastycznych, artykułów sportowych - mówi Kinga Włodarczyk.

"Ktosie" z PG nr 6 będą namawiać rówieśników: "Bądź kimś!". - Będą to debaty i prezentacje, które mają skłonić uczniów szkół średnich i gimnazjów do zastanowienia się nad swoją przyszłością - wyjaśnia Ola Kowalska. - Planujemy m.in. przeprowadzenie wywiadów środowiskowych z nauczycielami i pedagogami szkół na naszym osiedlu, a potem zorganizowanie wiosennego przeglądu młodych talentów.