• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Barbara Sadurska odebrała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza

22 listopada 2020

W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbyła się – ze względu na pandemię – kameralna uroczystość wręczenia nagrody literackiej imienia pisarza. Zgodnie z ogłoszonym we wrześniu werdyktem jury otrzymała ją Barbara Sadurska za książkę „Mapa”.

 

 

- Serdecznie gratuluję laureatce. Mamy świadomość, że od pięciu lat tworzymy dzieło niezwykłe, bo dziś jest to już jedna z pięciu najważniejszych nagród literackich w naszym kraju. To nas niezwykle cieszy. Z jednej strony wpływa na promocję Radomia i radomskiej kultury, a jednocześnie jest to nagroda wyjątkowa, bo nagroda dla debiutantów. A wiadomo, że na początku wielkiej kariery pojawiają się problemy. Mam nadzieję, że ta nagroda będzie ułatwiała start do wielkiej międzynarodowej kariery i pozwoli laureatce rozwijać skrzydła - mówił podczas uroczystości prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowili: prezydent Radomia i muzeum autora "Ferdydurke" we Wsoli. Honorowy patronat sprawuje Rita Gombrowicz. Materialna wartość nagrody to 40 tys. zł.

Co roku wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza jest częścią festiwalu literackiego "Opętani Literaturę". W tym roku wydarzenie zostało podzielony na dwie odsłony. Pierwsza została przeniesiona do internetu. Można było posłuchać rozmowy Tomasza Tyczyńskiego z ubiegłoroczną laureatką Olgą Hund oraz koncertu Gaby Kulki, który towarzyszył wręczeniu tegorocznej nagrody. Drugą odsłonę festiwalu zaplanowano na wiosnę 2021 roku.

Źródło: UM Radom, fot. Anna Wróblewska/UM Radom

Tags