Biblioteka nie tylko dla studentów

9 października 2007
Nowoczesną bibliotekę zyskują z nowym rokiem akdemickim studenci Politechniki Radomskiej. Ale będą z niej mogli korzystać wszyscy radomianie. Obiekt nie przypomina już stołówki

Biblioteka, która mieści się w dawnej uczelnianej stołówce przy yl. Chrobrego, w niczym nie przypomina o swojej dawnej funkcji. Obiekt jest gruntownie przebudowany i dostosowany do nowych potrzeb. Inwestycja kosztowała 7,5 mln zł, z czego 4,5 mln przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 1,5 mln dało natomiast miasto.

Na studentów czeka 170 tys. książek, 500 tytułów czasopism i 100 tys. zbiorów specjalnych. W bibliotece oprócz tradycyjnych woluminów mają się również znajdować zbiory multimedialne, np. płyty CD i DVD. - Na parterze znajduje się elektroniczny katalog, w którym można sprawdzić, czy dana książka jest do dyspozzycji, obok wypożyczalnie. Na pierwszym piętrze jest czytelnia książek, czasopism, zbiorów specjalnych i internetowa oraz pokoje tzw: „cichej nauki”  - opowiada dyrektor biblioteki głównej Politechniki Radomskiej Stanisław Gałęzia.Nie tylko dla studentów

W bibliotece można korzystać z internetu, również podłączyć się bezprzewodowo np. do prywatnego laptopa.  - Przed kradzieżą książki zabezpieczają elektroniczne kody, dzięki którym przy próbie nielegalnego wyniesienia woluminu z biblioteki przez specjalne bramki, blokowane są wszystkie drzwi - dodaje dyrektor.

Ze zbiorów bibliotecznych będą mogli korzystać nie tylko studenci, ale wszyscy mieszkańcy Radomia. - Studenci mogą wypożyczyć pomoce naukowe za okazaniem elektronicznej legitymacji – mówi dyr. Gałęzia. Możliwe będzie także wypożyczenie na zewnątrz, jednak wtedy wymagamy zwrotnej zwrotna.

Biblioteka pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9 -19 oraz w każdą sobotę od 9 do 15.