• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Bogatsza kolekcja. Muzeum im. Jacka Malczewskiego kupiło linoryty Jana Nowaka

11 października 2020

O osiem linorytów autorstwa Jana Nowaka wzbogaciła się kolekcja sztuki nieprofesjonalnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Dzieła kupiono dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego zostaną zaprezentowane m.in. podczas trzeciej edycji wystawy pt. „Talent, pasja, intuicja” .

     

Muzeum im. Jacka Malczewskiego posiada kolekcję sztuki nieprofesjonalnej, uznawaną za jedną z najlepszych w Polsce. - Zasadniczym celem zakupu linorytów Jana Nowaka jest uzupełnienie zbiorów oraz organizacja w 2025 roku w radomskim muzeum trzeciej już edycji wystawy pt. "Talent, pasja, intuicja". Wystawa odbywa się co 20 lat i prezentuje prace artystów sztuki nieprofesjonalnej oraz nowych, docenionych przez środowisko kolekcjonerów i muzealników – mówi Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora "Malczewskiego".

Czym jest linoryt? To technika graficzna druku wypukłego polegająca na wyżłobieniu w linoleum, przy pomocy dłut i innych narzędzi, wzoru, który odbija się później na papierze.

Tematyka, która dominuje w twórczości Jana Nowaka to przede wszystkim sceny myśliwskie, przyroda, relacja człowieka z otaczającym go światem, z drugim człowiekiem i Bogiem. „Portret mężczyzny” z 1968 autorstwa Jana Nowaka roku znalazł się̨ na okładce triennale „Talent – Pasja – Intuicja”.  Aleksander Jackowski umieścił opis jego twórczości w „Sztuce zwanej naiwną”, a jeden z rozdziałów w „Artystach dnia siódmego” poświecił mu Alfred Ligocki.

Jan Nowak swoje prace prezentował m.in. w Niemczech, Finlandii i Francji, a także podczas Summer Exhibition w Royal Academy of Art w Londynie oraz w Galerii Narodowej w Bratysławie.

Jan Nowak urodził się w 1939 roku w  Katowicach – Bogucicach w rodzinie górniczej. Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w kopalni „Katowice” gdzie pracował przy wydobywaniu, sortowaniu węgla, a w późniejszym czasie jako sztygar. W tym czasie ukończył technikum, co pomogło mu w  przekwalifikowaniu i założeniu warsztatu samochodowego. W 1957 roku zaczął uczęszczać na zajęcia z technik graficznych do Ogniska Plastycznego prowadzonych przez znanego grafika Stefana Suberlaka. Jak sam artysta wspomina: „Nauczył mnie jak się robi linoryty, ale nie narzucał żadnych tematów ani rozwiązań”. Wspólnie z Józefem Rockstrochem, Franciszkiem Kurzeją utworzył grupę „Gwarek 58”. Była to grupa nieformalna, do której należało kilku twórców pracujących w tym samym czasie w kopalni „Katowice”, ale tworzących samodzielnie, bez prowadzącego zajęcia profesjonalnego artysty. Autor linorytów w 1989 roku otrzymał uprawnienia ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki (dziś Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego) do wykonywania zawodu artysty plastyka. Miał wiele znaczących wystaw indywidualnych. Jest laureatem nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Fot. Materiały prasowe/Muzeum im. Jacka Malczewskiego

   
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *