• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budromost wybuduje drogę omijającą wydłużony pas startowy na lotnisku

23 września 2020

Za niewiele ponad rok będzie gotowa droga na przedłużeniu ulicy Lubelskiej, która ominie modernizowany,  dłuższy o około 500 m pas lotniska na Sadkowie. Przetarg na realizację tej dość ważnej inwestycji ogłoszony przez MZDiK wygrała firma Budromost-Starachowice z Wąchoc

 

 

Prawie kilometr nowej jezdni wraz z chodnikiem, drogą rowerową i odwodnieniem powstanie na połączeniu końcówki ulicy Lubelskiej w Radomiu z miejscowością Kiedrzyn. Pozwoli to na zachowanie ciągłości komunikacyjnej na drodze powiatowej w związku z prowadzoną rozbudową lotniska, a konkretnie z wydłużeniem tam pasa startowego. Droga z tego powodu nie będzie mogła przebiegać tak blisko i musi zostać przesunięta. - Początek nowego odcinka o długości dokładnie 997 m zostanie zlokalizowany na wysokości wschodniej granicy lasku oddzielającego teren lotniska od ulicy Lubelskiej Droga pobiegnie przez pola i łąki w kierunku północno-wschodnim, następnie skręci o 90 stopni w stronę południowo-wschodnią i połączy się ze starym przebiegiem w pobliżu granicy gmin Gózd i Jedlnia-Letnisko - opisuje rzecznik MZDiK dawid Puton. Jak zaznacza, mimo że to zadanie będzie prowadzone zarówno na terenie Radomia (miasta na prawach powiatu), jak również Sadkowa w gminie Jedlnia-Letnisko i Kiedrzyna w gminie Gózd, to jego inwestorem będzie Gmina Miasta Radomia, ponieważ jest ono związane z wielką inwestycją realizowaną w granicach miasta, czyli rozbudową lotniska.

Zakres zadania obejmuje budowę jezdni o szerokości sześciu metrów (z poszerzeniami na łukach), drogi rowerowej i chodnika (odpowiednio o szerokościach dwóch oraz półtora metra), poboczy z kruszywa po obydwu stronach, rowów odwadniających, a także zjazdów do poszczególnych działek wraz z przepustami. Ze względu na sąsiedztwo lotniska cała nowa droga zostanie objęta zakazem zatrzymywania się i postoju (podobnie jak jest obecnie na końcówce ulicy Lubelskiej). Będą też ustawione przy niej znaki A-26, ostrzegające kierowców przed nisko przelatującymi samolotami.

Wykonawca, który dostanie za swoja pracę około 2,16 mln zł, będzie miał czas na zrealizowanie inwestycji do 30 października 2021 roku.

kat

Źródło: MZDiK Radom
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *