• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budżet Obywatelski 2020. Będą realizowane 32 projekty radomian

17 sierpnia 2019

Domki dla bezdomnych kotów, rewitalizacja XV-lecia, koncerty w parku Gołębiów i na Południu, butelkomaty, wodopoje dla zwierząt, antysmogowe łąki kwietne, bezpieczny Ogródek Jordanowski – te i inne spośród wszystkich 32 będą realizowane w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 

Fot. UM Radom

Fot. UM Radom

 

Ogłoszenie wyników głosowania odbyło się dzisiaj w muszli koncertowej. – Dziękuję wszystkim wnioskodawcom, którzy przygotowali do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego bardzo dobre projekty. Chciałbym również podziękować radomianom, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w głosowaniu. To znaczy, że mieszkańcy Radomia chcą abyśmy wspólnie zmieniali nasze miasto – mówił podczas ogłoszenia wyników wiceprezydent Konrad Frysztak.

Wybrane przez radomian projekty dotyczą przede wszystkim ochrony zdrowia, w tym zajęć profilaktycznych, opieki nad zwierzętami, ekologii i organizacji wydarzeń kulturalnych. Na ich realizację zostanie przeznaczona kwota 5,8 mln zł.

W grupie projektów o najwyższej wartości, przekraczającej 400 tys. zł wygrał zakup ambulansu wraz z wyposażeniem dla noworodków, zakup dodatkowych, nowych łóżek dla pacjentów szpitala przy ul. Tochtermana oraz stworzenie ośrodka leczenia i ochrony dzikich zwierząt.

W grupie projektów o wartości od 50 do 400 tys. zł radomianie wybrali m.in. propozycje: zakupu butelkomatów, stworzenia wodopojów dla zwierząt w parkach, tworzenia antysmogowych łąk kwietnych, likwidacji i przeciwdziałania „bazgrołom” na elewacjach zabytkowych budynków, budowy nowego placu zabaw na Plantach oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Głosujący poparli także projekty kulturalne, w tym „Teatr na Fontannach” i koncert z okazji 40-lecia Amfiteatru.

Z kolei na liście zwycięskich projektów o wartości do 50 tys. zł znalazło się 16 pozycji. To m.in. zakup domków dla bezdomnych kotów, kontynuacja zajęć nordic walking, bezpłatne zajęcia aqua aerobic dla seniorów, rewitalizacja terenów zielonych na osiedlu XV-lecia, stworzenie nowego przejścia dla pieszych na ul. Paderewskiego, zakup miejskich alkomatów, upamiętnienie bramy getta, grill miejski nad Mleczną, koncerty na Południu i Gołębiowie, a także zajęcia mające przeciwdziałać otyłości czy wadom postawy u dzieci.

W grupie projektów instytucjonalnych wygrało boisko wielofunkcyjne przy PSP 17 oraz Bezpieczny i przyjazny Ogródek Jordanowski.

Wszystkie wybrane pomysły radomian znajdą się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta.

kat

Tags

Dodaj komentarz