• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budżet Obywatelski 2020. Kolejny punkt na Szlaku Pamięci Radomskich Żydów

14 stycznia 2021

„Brama getta w Radomiu – upamiętnienie” – to tytuł kolejnego, zrealizowanego projektu z Budżetu Obywatelskiego. Była to inicjatywa jednego z radomian, która w głosowaniu uzyskała poparcie mieszkańców. Założeniem nie była odbudowa bramy, lecz symboliczne wskazanie miejsca, gdzie się znajdowała.

 

 

 

Pomiędzy końcówką ulicy Szpitalnej a chodnikiem poprowadzonym na niewielkiej skarpie obok ulicy Limanowskiego została ułożona nowa nawierzchnia z kostki granitowej. Na środku tego terenu zamontowano podłużną płytę z napisem „Brama getta 1941-1942 Ghetto gate”. Obok niej stanęła tablica Systemu Informacji Miejskiej - kolejna na Szlaku Pamięci Radomskich Żydów. W trzech językach - polskim, angielskim i hebrajskim - opisano na niej, gdzie znajdowało się getto.

W pierwotnej wersji upamiętnienie bramy miało zostać umiejscowione przy ulicy Wałowej, jednak po konsultacji z wnioskodawcą przedstawiono propozycję innej lokalizacji. Było to miejsce po drugim wejściu, istniejącym kiedyś na ulicy Szpitalnej. Przy ulicy Wałowej stoi już tablica SIM informująca o tamtejszej bramie getta, natomiast wejście od strony zachodniej jest znacznie mniej znane. Upamiętnienie zostało zaplanowane w granicach pasa drogowego, dlatego nadzór nad tą inwestycją zlecono Miejskiemu Zarządowi Dróg i Komunikacji.

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *