• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budżet Obywatelski 2020: Zagłosuj na naukowo-sensoryczny plac zabaw

9 lipca 2019

Czy możliwa jest nauka na świeżym powietrzu? Czy da się przekazać wiadomość na odległość bez użycia prądu? A może chcesz zagrać na plenerowych, wielkich instrumentach? Na te i wiele innych pytań odpowiada nietypowy projekt w Budżecie Obywatelskim Radomia na 2020 rok.

koło optyczne

 

Wprawdzie pac miałby powstać na terenie przedszkola nr 7 (ul. Sadków), ale  byłby ogólnodostępny. Jego celem – piszą wnioskodawcy „jest inspirowanie dzieci i młodzieży do odkrywania praw nauki poprzez zabawę. Plac zabaw wyposażony będzie w certyfikowane urządzenia, które pozwalają na samodzielne eksperymenty i mądrą zabawę dla całej rodziny. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tu ciekawe atrakcje dla siebie”.

Nauka dzięki eksperymentom

Na placu zabaw ma znaleźć się kilkanaście interaktywnych urządzeń naukowych, sensorycznych i muzycznych. Korzystający z placu będą mogli przypomnieć sobie lub poznać kilka fascynujących praw nauki dzięki urządzeniom takim jak np. wir wodny, plenerowy kompas czy też zegar słoneczny. O tym jak działają zjawiska optyczne odwiedzający przekonają się dzięki kołu optycznemu, krzywemu zwierciadłu, bliźniaczym lustrom i urządzeniu ,,Czyja to twarz”, które równocześnie zapewnią wszystkim wspaniałą zabawę. Na placu znajdzie się również strefa muzyki z dużym panelem muzycznym i bębnami, a jak wiadomo muzyka wpływa na rozwój nie tylko zmysłu słuchu i kreatywności, ale także wzmacnia działanie obu półkul mózgowych i pomaga w nauce matematyki!

Rozwijające zabawy na świeżym powietrzu

Powstanie również miejsce na kreatywne zabawy, a w nim ściana do malowania, gdzie ujście znajdzie artystyczna ekspresja najmłodszych. Kulodrom spodoba się lubiącym zabawy konstrukcyjne, a eko-kuchnia inaczej zwana kuchnią błotną to miejsce, gdzie najmłodsi będą mogli na świeżym powietrzu pobawić się w swoją ulubioną zabawę, czyli gotowanie. Urządzenie uczy najmłodszych, że do zabawy nie potrzeba gotowych zabawek, czasem wystarczą liście, trawa i kamienie, by stworzyć imitację najlepszej uczty kulinarnej. Dzięki dużym gabarytom eko-kuchni dzieci mają szansę na interakcję z rówieśnikami, jednocześnie ucząc się współpracy, podziału zadań i rozwiązywania konfliktów.

Bądź jak Leonardo da Vinci

Odwiedzający będą mogli poćwiczyć pamięć przy urządzeniu eko-memory, które dodatkowo wzbogaci wiedzę o leśnych zwierzętach i drzewach, występujących w Polsce. Będzie można także nauczyć się pisania lustrzanego i poczuć się jak Leonardo da Vinci, który w ten sposób kodował wszystkie swoje dzieła. Wiele z nas na pewno z chęcią się dowie, jak powstaje film animowany i dlaczego tworzą się wiry wodne. To tylko część atrakcji, z których będzie można skorzystać na Naukowo-sensorycznym placu zabaw. Przy każdym urządzeniu stanie również tabliczka z instrukcją działania.

Odkryj w sobie dziecko

Dzieci mają naturalną ciekawość do odkrywania otaczającego je świata. Nieustannie pytają, jak to jest zrobione, ale gdzieś po drodze często to zanika. „Dzięki temu projektowi w budżecie obywatelskim odwiedzający będą mogli połączyć naukę i zabawę, a także poczuć się jak odkrywca. A dorośli…poczuć się znowu jak dziecko!” – przekonują projektodawcy.

Na projekt można głosować tutaj.  Wybierz z listy ,,Projekty Instytucjonalne” projekt nr 4 o nazwie

,,Naukowo sensoryczny plac zabaw na terenie Przedszkola nr 7″.

Fot. Materiały prasowe

Tags

Dodaj komentarz